Стратегия за Афганистан отново липсва, само тонът е нов
Секция: Анализи
24 Август 2017 09:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Стратегия за Афганистан отново липсва, само тонът е нов

/КРОСС/ Само тонът на Доналд Тръмп е нов. "Ние няма да се стремим към държавно строителство. Ние избиваме терористи". Само по тона Тръмп се различава от вербалния маскарад на много западни политици. Неговите двама предшественици, президентите Обама и Буш младши обосноваваха нахлуването в Афганистан с износ на демокрация и защита на човешките права. При това двамата президенти винаги даваха предимство на военното решение поради липсата на ясна политическа стратегия. Както прави сега и Тръмп.

Континуитет вместо нова стратегия

Доналд Тръмп заяви ясно, че е в интерес на Америка да продължи да се ангажира в Афганистан. Той бил наследил "големи и сложни проблеми", но щял "да разреши проблема". "И накрая ние ще победим!"- допълни той, без да обясни какво означава това в политически план. "Нашите войски воюват, за да победят. Целта е ясна: да атакуваме нашите врагове, да унищожим ИД и Ал Кайда, да не допуснем талибаните да превземат Афганистан!" За това обаче ще му трябва доста дълго време. И какво ще стане, когато отново се увеличи броят на ковчезите със загинали американски войници?

Доналд Тръмп не назова конкретни цифри за увеличаване на числеността на американските войници. Той не посочи и кога ще приключи мисията в Афганистан. "Отсега нататък реалностите на сушата, а не някакви произволни план-графици ще опеделят нашата стратегия", заяви Тръмп. Американският президент обяви, че ще разхлаби правилата за действия на американските войници. "С микромениджмънт от Вашингтон не се печелят битки", заяви Тръмп дословно и допълни, че войниците на фронта трябва да могат да действат в "реално време". Това намирисва на повече дрони, на повече въздушни удари, на повече сражения, война и смърт. И звучи доста познато. Под ръководството на Тръмп САЩ отново подхващат бойна мисия. А това няма да се хареса на партньорите от НАТО. Още преди седмици страните-членки на НАТО обещаха подкрепа, но искат при всички обстоятелства да не събуждат впечатлението, че НАТО води война в Афганистан.

Трудният съюзник Пакистан

Отдавна познати са и вербалните заплахи срещу Пакистан. "Ние не можем повече да мълчим за сигурните убежища на терористичните групи, на талибаните и други групировки в Пакистан", подчерта Доналд Тръмп. И други преди него се изразяваха по същие начин - Обама, Клинтън, Чейни, Ръмсфелд. Всички те говореха за евентуалната двойна игра на Пакистан. Оплакваха се, заплашваха и от време на време затягаха кранчето с парите. И нищо повече. Защото Пакистан разполага с ядрено оръжие и е незаменим партньор. Дори снабдяването на американските войски зависи от Пакистан. Доналд Тръмп призова Пакистан да "демонстрира подкрепата си за цивилизацията, реда и мира". Какво ще стори Тръмп, ако Пакистан продължи да преследва своите собствени цели? Ще наложи санкции? Ще изпрати още повече дрони? Ще прекрати военната помощ? Или ще се обясни в любов на Индия? Това обаче ще вкара в играта Китай още повече, отколкото преди.

В задънена улица

Поне сега става ясно, че Доналд Тръмп няма никаква политическа визия, която обхваща целия регион. Това беше и кардиналната грешка в началото на американската инвазия преди 16 години. Афганистанското бойно поле е пренаселено. При това не става дума само за Пакистан. Индия, Иран, Русия, Китай и Саудитска Арабия също преследват собствени интереси. Всички търсят и намират съюзници в Афганистан. Съюзите се размиват, защото всеки гледа собственото си предимство. Многото участници в конфликта се дестабилизират взаимно. От десетилетия насам Афганистан е арена на задочни идеологически и военни борби. Интервенцията на Запада пред 16 години отприщи гражданска война. В Кабул няма правителство на националното единство. Съюзът между президента Гани и премиера Абдула е дълбоко разстроен. Вицепрезидентът Достум напусна страната, за да избегне разследването срещу него за евентуално отвличане и изнасилване.

Корумпирани крале като стабилизиращ фактор?

Някои регионални губернатори се разпореждат като абсолютистки крале, защото Западът ги финансира и подкрепя като евентуални стабилизиращи фактори. Тези местни велможи са корумпирани, разполагат със собствени милиции и тормозят собственото си население. А това води до увеличаване на дистанцията между правителството в Кабул и гражданите, и налива вода в мелницата на талибаните. Афганистанската култура на безнаказаност е гарант за терора. И президенът Тръмп ще трябва да разбере, че не може да постигне победа в Афганистан. Все някога ще се стигне до дълги и мъчителни преговори. Когато всички се изтощят. Това е сегашното положение. Доналд Тръмп няма никаква нова стратегия. Вместо това продължава войната, която никой не може де спечели. Терорът винаги е бил отговорът на политическия вакуум.

Автор: Сандра Петерсман, Дойче Веле