/КРОСС/ Някои от най-големите вулкани на Земята може да изиграят много важна роля в развитието на електромобилите. Това показа изследване на учени от Станфордския университет, които прогнозират интересен и ефективен начин за увеличаване на добива на литий, предава Automedia.
Т.нар. „супервулкани", т.е тези, които изхвърлят над 1000 кубически километра вещества, ще се окажат следващите най-подходящи места за добив на литий, който пък е изключително важен за производството на батерии за електромобили, което се очаква рязко да се увеличи в следващите години.
Томас Бенсън е човекът, който ръководи търсенето на литий в кратерите на най-големите вулкани и според него, достъпът до ценния метал ще се окаже неочаквано лесен. Неговият екип е анализирал вулканичната магма, останала в кратерите на големи вулкани, изригвали преди милиони години и са се натъкнали на метална сплав, коsто е изключително близка до лития.
В момента основните добиви на литий са в Чили и Австралия, но съвсем скоро САЩ и няколко държави от Южна Америка може сериозно да се намесят в този бизнес. В края на миналата година в света са се движили около 2 милиона електромобили, като се очаква в следващите няколко години броят им драстично да се увеличи, като най-сериозен ще е този ръст между 2025 и 2030 година.