/КРОСС/ Добре запазена селищна могила на 7000 години проучват археолози в Шуменско. Древното селище дава ценна информация за живота на хората, населявали земите в Североизточна България през каменно-медната епоха, съобщава бТВ.
Разкопки на обекта могат да се правят само по месец в годината, когато нивото на водата в язовир "Тича", където се намира, е спаднало и разкрива древните останки.
Следите от живот тук са датирани около 5000 години преди новата ера. Могилата, която в момента представлява остров във водите на язовир Тича, е била укрепена от каменна стена, нещо рядко срещано за селищата от каменно-медната епоха.
В селището е имало десетки жители, някои от които обитавали големи двуетажни къщи. „Открихме доста тънкостенни цели сервизи, като матрьошки бяха, един до друг.... Жилището е двуетажно, силно горяло, на места дори са врели мазилките и керамиката - също", посочи археологът Митко Вълев.
Според него и колегите му откритите керамични предмети от бита, върховете на стрели и различните накити показват, че селището вероятно е било обитавано от заможни хора.
Бъдещето на могилата е неясно, защото водите на язовира продължават да я унищожават всяка година. Към момента все още не са взети мерки за нейното консервиране и опазване.