Стотици хиляди хора излязоха и казаха "Не се страхувам" в Барселона
Секция: СВЯТ
27 Август 2017 09:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Стотици хиляди хора излязоха и казаха "Не се страхувам" в Барселона

/КРОСС/ Обединени от мотото "Не се страхувам", над 100 000 души излязоха на шествие в събота вечер в Барселона срещу радикалното ислямистко насилие и тероризма. Както се очакваше и по-рано, в демонстрацията се включи и самият крал на Испания Фелипе VI. В Twitter общинската полиция дори оцени броя на "половин милион души по улиците", които отговориха така на атаките в Барселона и Камбрилс, където загинаха 15 и бяха ранени 126 души на 17 и 18 август.

Във втория по големина град на Испания, който се определя като "град на мира, гостоприемството и съжителството", тази съвместна демонстрация призова с всички гласове да не се смесват ислям и джихад. "Най-добрият отговор: мирът" или "Не на ислямофобията" можеше да се прочете на много плакати, предаде БГНЕС. Със забрадка на главата Мириам Хатиби - говорителката на фондация насърчаваща многообразието, прочетете пред публиката едно от основните послания: "Ние не се страхуваме и няма да се съгласим с това тероризмът да ни унижава и да ни побеждава, защото, когато те ни удрят, вместо да ни разделят, те ни намират по-обединени от всякога".

От град Рипол Хафида Убакир, сестра на 17-годишния джихадист Муса Укабир, прочете през сълзи реч, призоваваща за "отхвърляне на ислямисткото послание" и "перверзна идеология, която няма нито съзвучие, нито право". Речта бе излъчена на живо от каталунската телевизия.
Няколко дни по-рано пред камерите баща на убито тригодишно дете в атентата прегърна имама на своя каталонски град Руби. "Това е символ на поражението на онези, които ни нараниха", коментира тогава кметът на Барселона Ада Колау. "Хората свързват понякога вярващите от една религия с лице, което получава психоза с идеята да убива хора, но това е много опасна грешка", каза една от протестиращите - португалката Ана Рамош на 18 години. Студентката по медицина е като турист в Барселона.

Първите редици на шествието бяха запазени за тези, които от първите минути се заеха с грижа за жертвите: полицаи, пожарникари, шофьори на таксита, жителите и търговци от улицата на трагедията "Ла Рамбла". В края на шествието, тълпата се събра, за да чуе двама челисти, които изпълняваха "Cant dels ocells" ("Птичи песни"), една традиционна каталунска песен, която местниятмузикант Пау Касалс (1876-1973) превръща в символ на отхвърлянето на диктатурата на Франсиско Франко.

Фелипе VI стана първият испански крал, който участва в демонстрация от възстановяването на монархията през 1975. Много министри, лидери на партиите, кметове и регионални президенти също бяха там. При пристигането си Фелипе VI и министър-председателят Мариано Рахой трябваше да чуят дюдюкания и освирквания, повтарящи се и на други места в шествието, когато се появяваха на големите екрани. Но както отива на ден на примирие, Рахой вървеше близо до каталунския президент Карлес Пуджемонт, който все така е решен да организира референдум за независимостта на областта на 1 октомври въпреки категоричната опозиция на Мадрид. Хиляди каталунци с флагове на независимостта се присъединиха към шествието, включително с обвинения към испанското правителство, че продава оръжие на страни, обвинени във връзки с радикалния ислямизъм. "Ваша е политиката, наши са мъртъвците", викаха те като осъждаха факта, че Испания се надява да продаде пет военни кораба на Саудитска Арабия.