Петкова: Изграждането на хранилище за радиоактивни отпадъци е важно за развитието на ядрената ни енергетика
Секция: ИКОНОМИКА
29 Август 2017 13:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Петкова: Изграждането на хранилище за радиоактивни отпадъци е важно за развитието на ядрената ни енергетика

/КРОСС/ Изграждането на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци е важно условие за развитието на ядрената енергетика в България. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова при старта на изграждането на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци в Козлодуй, предава „Фокус".

Министърът поясни, че е планирано през 2021 г. да приключи първият етап, свързан с националното хранилище за ниско и средно активни радиоактивни отпадъци и съответно неговото въвеждане в експлоатация.

„Тук ще разчитаме на безспорната експертиза, на професионализма на консорциума, който ще изгради този проект с водещата роля на немската компания и разбира се, с участието на четири български компании, които са водещи в тази област", коментира министър Петкова.

Тя увери, че съоръжението ще отговаря на абсолютно всички изисквания от гледна точка на екология.

„Това ще бъде съоръжение, което ще бъде едно от най-модерните в Европа", заяви Теменужка Петкова.

„На първо място бих искала да благодаря за поканата и възможността да присъствам на днешното събитие, с което се слага началото на изграждането на националното хранилище за ниско и средно активни радиоактивни отпадъци. Това е проект, който води своето начало от 2005 г. по силата на поет ангажимент от нашата държава във връзка с необходимостта от изграждане на подобно хранилище. Тъй като България произвежда една много значителна част от своята електрическа енергия именно от АЕЦ „Козлодуй", за нас изграждането на това национално хранилище е изключително важно условие за по-нататъшното развитие на ядрената енергетика в България и за по-нататъшното развитие на ядрената енергетика и чрез нови мощности", коментира министърът на енергетиката.

По думите ѝ в програмата правителството един от разписаните приоритети в сектор „Енергетика" е свързан именно с безопасното управление на отработеното ядрено гориво и на ядрено активните отпадъци.