Момчил Неков: Отивам в Брюксел с мандат от българските пчелари за бъдещето на сектора
Секция: ПОЛИТИКА
01 Септември 2017 15:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Момчил Неков: Отивам в Брюксел с мандат от българските пчелари за бъдещето на сектора

/КРОСС/ Евродепутатът лансира идеята ЕС да създаде марка „Мед от Европа" на конференцията „Възможности и предизвикателства пред пчеларството в ЕС и България".

Европейският орган по безопасност на храните в най-кратки срокове да извърши изследвания на всички вещества, особено за растителна защита, които застрашават здравето на пчелите. Това е едно от основните предложения за допълнения в доклада на ЕП „Перспективи и предизвикателства пред пчеларския сектор в ЕС", което бе прието на конференцията „Възможности и предизвикателства пред пчеларството в ЕС и България", организирана от евродепутата Момчил Неков. С другите допълнения се призовава Европейската комисия да определи меда и други пчелни продукти като „чувствителни продукти" и да ги изключи от преговорите за споразумение за свободна търговия. Акцент беше и предложението за пълна забрана на неоникотиноидните пестициди.

Най-големият проблем се състои в разпространението на фалшив мед на вътрешния пазар, което доведе до спадането наполовина на покупната цена на пчелния мед спрямо 2014 г. Това поставя европейските пчелари в безнадеждно положение. Бюджетът на ЕС за пчеларските програми трябва да бъде увеличен с 47,8 %, което се равнява на 47 млн. евро годишно. Тези констатации и предложения, залегнали в проекта бяха одобрени от присъстващите експерти и производители.

„Целта на днешната конференция беше да консолидираме позицията на българския пчеларски сектор и вярвам, че в голяма степен успяхме. Обединихме се около тезата, че пчеларството трябва да получи видимост заради огромната роля, която имат пчелите чрез опрашване на голяма част на селскостопанските култури, но също така и запазване на биологичното разнообразие. Предизвикателствата пред сектора у нас са специфични, но днес изградихме позиция с конкретни предложения, които ще бъдат представени и включени в бъдещия официален документ на Европейския парламент", заяви Момчил Неков.

На конференцията бяха представени и тенденции в сектора у нас - а именно проблемът около обединението в сектора; ролята на дигитализирането и въвеждането на нови технологии като решение в развитието на пчеларството у нас.

Във форума участваха представители на браншови организации, Държавен фонд „Земеделие", МЗХГ, експерти. Ресорната комисия в ЕП се очаква да приеме документа през ноември, а гласуването в ленарна зала ще е в началото на следващата година.