/КРОСС/ „Бюджетът през приходната част ще разпредели близо 40 млрд. лв. Очаква се БВП да достигне за пръв път над 100 млрд. лв. и да възлезе на около 106 млрд. лв". Това обяви министърът на финансите Владислав Горанов по време на разглеждането на бюджета за следващата година в Народното събрание.
„Ние не променяме данъците. Единствената промяна е достигането на минималната акцизни ставки за тютюна. За нас е важно съществуващият модел на данъчна политика да бъде запазен. Чуха се много доктринални теми, свързани с неравенството и неговото преодоляване. Бих приел като искрени желание от страна на политическата класа, ако те биха довели действително до равенство. Спомняме си началото на Прехода, когато всички бяхме равни. След това рязко едни напреднаха, защото слава Богу хората не са еднакви", заяви Горанов.
По думите му по-инициативните, по-образованите трябва и могат да имат повече.
„Ролята на бюджета е да изглажда неравенствата и да стимулира равния шанс на хората. Идентифицирахме като проблем качеството на работната сила. В следващата година продължаваме с инвестициите в човешки ресурси. На практика няма безработица, а свободни работни места, за които не могат да бъдат намерени служители. В края на периода, за който сме внесли бюджета, се очаква безработицата да бъде малко над 5%. Нива, исторически ниски, които достигнат потенциала на икономиката и спират възможността за по-голям растеж", допълни той.
Финансовият министър посочи, че инвестират допълнително и в здравеопазването, въпреки че не се е родил този, който ще начертае вярната рецепта как да излекуват болното българско здравеопазване.
„Бюджетът е средство, а не инструмент", каза още Владислав Горанов.
„Един изпълним бюджет, който се грижи през разходната част за младите, осигурява, макар и невинаги достатъчно за тези, които сами не могат да се грижат за себе си, възрастните хора, и без да отнема от активните - тези, които създават благата", обобщи финансовият министър.
„И ако продължаваме с поддържането на благоразумна фискална политика, това ще ни даде възможност да увеличим доверието на нашите европейски партньори и да бъдем вероятно допуснати в по-вътрешните кръгове на европейската интеграция - нещо, което, за съжаление, все още не сме заслужили", допълни Горанов.