Св. прор. Авакум. Преп. Йоан и Андрей. Преп. Порфирий Кавсокаливит
Секция: Църковен календар
02 Декември 2017 08:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Св. прор. Авакум. Преп. Йоан и Андрей. Преп. Порфирий Кавсокаливит

/КРОСС/ Житие на свети пророк Авакум

Св. пророк Авакум живял 650 години преди Рождество Христово, предсказал бедствията, които щели да постигнат ЮдеяРечник. И действително, халдейският цар НавуходоносорРечник превзел ЙерусалимРечник, разрушил храма и откарал в плен много юдеи.
"Докога, Господи, ще викам, и Ти не ще чуваш, ще викам към Тебе за насилието, и Ти не ще избавяш? - се обръща към Бога Авакум, измъчван душевно поради нечестието на своя народ. - Защо ми даваш да виждам злодейство и да гледам нещастие?" (Авак. 1:2-3).
По предание пророк Авакум умрял в дълбока старост.


Свети преподобни Иоан, Ираклемон, Андрей и Теофил

Преподобните отци Иоан, Ираклемон, Андрей и Теофил, родом от град Оксирих [в Среден Египет, на левия бряг на река Нил], били деца на родители християни. От ранна възраст те се упражнявали в четене на душеполезни книги, а след това, водени от желанието да водят богоугоден живот, се отдалечили във вътрешната пустиня на своята страна, където били наставлявани от Бога.
Там, в пустинята, те срещнали един свят мъж, достигнал дълбока старост, и живели с него, ползвайки се от духовните му поучения, една година. Когато този мъж починал, те останали на същото място и в продължение на шестдесет години водели подвижнически живот, спазвайки строг пост. Хранели се с диви плодове и пиели вода, но и това приемали само два пъти в седмицата. В делничните дни те се разделяли и всеки прекарвал времето си уединено в околните планини и пещери; в събота и неделните дни се събирали и заедно възнасяли благодарение на Бога, при което се удостоявали със свето Причастие от Божествен ангел, и така починали с мир. За това разказва великият Пафнутий (Тиваидски), пустинник, който сам е видял тези мъже и е написал житието им.