/КРОСС/ Мидата Сен Жак - един от най-високо ценените деликатеси в гастрономията, притежава усъвършенствана зрителна система, включваща до 200 очи с диаметър 1 милиметър, които функционират като телескопи.
Подобно на сложните оптични системи при други животни, например при омара, вдъхновили мощни телескопи, резултатите от настоящото изследване могат да послужат за създаването на нови инструменти в оптиката или на усъвършенствани сензори, смятат авторите му от института "Вайцман" в Израел.
Повечето представители на животинското царство разчитат на лещи, за да фокусират светлината. Някои морски организми обаче, като мидата Сен Жак, които живеят на голяма дълбочина, разполагат със система от огледала, които улавят и отразяват светлинните вълни, проникващи в хабитата им.
Израелските специалисти са установили, че очите на мидата Сен Жак са снабдени с вдлъбнати огледала, които отразяват светлината. Те са изградени от мозаечна структура от микроскопични кубовидни кристали, чиято сложна триизмерна морфология намалява изкривяването на оптичния образ и дава по-чисти изображения.
Специфичната структура на очите при мидите Сен Жак дава възможност да се генерират отделни изображения в централното и периферното зрително поле. Благодарение на това мекотелите разполагат с 250-градусово зрително поле. За сравнение - при хората то е 180 градуса.
"Тази система поразително прилича на сегментираните огледала на отражателните телескопи. Възможно е зрителният орган на мидите Сен Жак да е сред най-усъвършенстваните в природата", пишат изследователите в сп. "Сайънс".
Приликата с телескопите може да вдъхнови създаването на компактни оптични инструменти с голямо зрително поле.