Die Welt: "Източно партньорство" е арена на сблъсък между Брюксел и Москва
Секция: Коментари
04 Декември 2017 14:23
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Die Welt: "Източно партньорство" е арена на сблъсък между Брюксел и Москва

/КРОСС/ С помощта на проекта си "Източно партньорство" Брюксел се стреми да приобщи и обвърже Украйна, Беларус и други страни, които Русия смята за своя сфера на влияние. Това пише немското издание Die Welt в статията "ЕС и Русия: на кого принадлежи Изтока на Европа?".

Концепцията на "Източното партньорство" е лесна: финансова подкрепа и политически компромиси, такива като например отмяната на визи в замяна на политически и икономически промени в страните от бившия СССР.

В действителност - това е битка срещу Москва. От друга страна обаче Европа се опасява да  не разсърди Русия с подобно партньорство със страни, като Украйна, Грузия, Молдова, Армения, Азербайджан и Беларус. По тази причина нито една от изброените страни няма реален шанс за влизане в ЕС, признават авторите на статията Херхард Гнаук (Gerhard Gnauck), Кристоф Б. Шилтц (Chrятаistoph B. Schiltz).

В крайна сметка "Източно партньорство" е само арена на сблъсък между Москва и Брюксел в борбата за наследство на бившата съветска империя. Става дума за власт и пари, откровено пише Die Welt.

На срещата в Брюксел британският премиер-министър Тереза Мей заяви: "Такива враждебни държави, като Русия, заплашват възможното развитие на "Източно партньорство" и се опитват да подкопаят нашата колективна сила". В действителност далеч не всички европейски държави споделят подобна гледна точка. Страни, като Италия, Австрия, Гърция, Кипър, Унгария и Чехия са склонни на диалог и сътрудничество с Москва.

Die Welt отбелязва, че отношението към проекта "Източно партньорство" в ЕС също е разнообразно. Жителите на Южна Европа повече се интересуват от средиземноморското, а не от източното направление. Въпреки това, че председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер отбеляза при откриването на срещата: "Очаквам укрепване на отношенията между нашите съседи и Европейския съюз", на практика за мнозина в ЕС тези съседи не са нужни.

Така например, вечно недоволната Украйна, чието ръководство иска да бъдат припознати "европейските пориви" на страната и се стреми към  "окончателното завръщане на Украйна в европейския дом". На което еврокомисарят Хан отговори: "Трябва да се концентрираме върху онова, което е осъществимо на практика". Европейците не искат по-тясно сближаване с Киев. Най-малкото в близките две десетилетия Украйна няма реални шансове за влизане в ЕС.

Армения, Азербайджан и Беларус - това са страните с които трябва да се работи по проекта "Източно партньорство»" тъй като на фона на останалите те имат по-тесни отношения с Русия. Като по-голямо внимание трябва да се обърне на Беларус, съветва Die Welt.