/КРОСС/ До няколко дни Българската академия на науките ще публикува доклада за АЕЦ „Белене" на електронната си страница. Това съобщи Александър Тасев, ръководител на института за икономически изследвания на извънреден брифинг, след като по-рано в медийното пространство се появи вариант на въпросния доклад. Според Тасев той обаче не е пълен.
„До края на деня ще пусна писмо до Изпълнителния директор на БЕХ възложителят в негово лице да разреши да се публикуват на сайта на БАН резултатите от доклада за АЕЦ „Белене", обяви Тасев.
„Надявам се, че в следващите няколко дни ще бъде разумно прието нашето искане и ще можем да качим на сайта на БАН нашите подробни резултати. През последните 2-3 месеца имаше натрапчиво изказване, че БАН не е трябвало да се занимава с този проблем, че едва ли не няма потенциал за него", посочи проф. Тасев.
„Имаме екип за управление на проекта, в който участват шестима много сериозни колеги", заяви той и допълни, че екипът се състои от над 40 човека, като участват и енергийни експерти.
„БАН има своя потенциал, не бива да бъде пренебрегван и обиждан по този начин", посочи Александър Тасев.
„В момента, в който се разреши публикуването на материалите, ще отпаднат много от въпросите. Ще ни бъде много по-лесно да отговорим на всичко на това, което притеснява обществеността или което тя не разбира", каза още директорът на Института за икономически изследвания и уточни, че във въпросния доклад никъде не присъства категорично мнение, че атомната централа трябва да се строи.
„Не казваме стройте АЕЦ „Белене", а казваме, че има възможност за това при постигане на определени параметри. Това, което екипът на БАН, предаде на 15 септември като междинен доклад за АЕЦ „Белене", е включено като резултати и в даденото на 14 ноември", обясни той.
„Явно незнанието и липсата на поглед върху материалите е сериозен проблем за разбирането на резултатите, които са постигнати", коментира проф. Тасев.
„Започнахме с най-неблагоприятния сценарий за АЕЦ „Белене" с възможно най-високи инвестиционни разходи, оперативни разходи и възможно най-ниски прогнозни цени. Този вариант означава, че едва ли проектът може да бъде жизнен. Параметрите са много, трябва да се разиграят възможните варианти. Получиха се 90 комбинации за един единствен сценарий. При нито един от вариантите на тази комбинация нямаше как и не може да бъде жизнен проектът. Записано е, че при промяна на параметрите, проектът може да бъде жизнен.
Бяха отработени и останалите варианти, с целия диапазон до оптимистичния вариант, до който може да се стигне. Междувременно излязоха параметрите на една договорена сделка, при която при проиграването, с най-тежки варианти на инвестиционен разход, се оказа, че при умерени и високи цени всички сценарии са жизнени", каза още професорът.
В отговор на въпрос дали е упражняван натиск върху екипа, работил върху доклада Тасев отговори:
„Категорично не ни е упражняван натиск. Правителството ще разгледа резултатите, преди това и парламента. Какво ще се предприеме нататък не можем да кажем. След като излезе докладът ще видите текстовете, които са дадени на 15 септември, ще ги сравните с тези на 14 ноември, и сами ще си отговорите на въпроса имало ли е натиск.
Най-важното заключение, което ще видите в доклада, е че има варианти със съответни възможни параметри. Онзи, който реши да изпълни проекта, ако ги постигне, има някакъв шанс. Ако не се постигнат няма как да стане", заяви той.
„Или проектът за АЕЦ „Белене" може да се реализира пазарно или не може. Това трябва да се разбере", каза още проф. Тасев.