/КРОСС/ Две хиляди години, след като император Август го заточва в дълбоката провинция, римският поет Овидий е реабилитиран. Градският съвет на Рим единодушно одобри документ, предложен от популистката партия „Движение пет звезди", за да „поправи сериозната грешка" срещу Овидий, смятан за един тримата основни в латинската литература редом до Вергилий и Хораций , предава „Гардиън", цитиран от „Фокус".
Най-добре познат със своя 15-томен епос „Метаморфози", Публий Овидий е заточен в град Томи (днешен Констанца в Румъния) на Черно море през 8 година след новата ера по заповед на императора .Той остава там до смъртта си 10 години по-късно. Учените смятат, че изгнанието му е предизвикано от неговата еротична поезия, смятана за скандална и от това, че не демонстрира уважение към Август.
Основно право на творците е да се изразяват свободно", заяви заместник-кметът на Рим Лука Бергамо.
„Овидий е един от най-великите поети в историята на човечеството, а и реалните причини императорът да го заточи никога не са споменавани в историческите извори", допълни той.
През 2008 г. Флоренция също издаде амнистия на родения в града велик ренесансов поет Данте Алигери, който е изгонен от него през 1302 г.