/КРОСС/ Деликатната тема за иновативните лекарства за съжаление се натовари с много спекулации в последно време. Да говорим за обема на средства, които ще бъдат изразходвани можем тогава, когато бъдат сключени договори за закупуването и бъдат проведени предварителни преговори между НЗОК и представителите на тези фирми, които произвеждат тези медикаменти, които са иновативни. Това каза в сутрешния блок на БТВ „Тази сутрин" проф. Георги Михайлов, депутат от „БСП за България".
В тези преговори НЗОК и здравното министерство имат един много солиден опит, натрупан в последните години и биха могли по време на преговорите да намалят цените и да си издействат отстъпки за дадени лекарства, добави той. Според депутатът от левицата позицията на партията по този казус не е била никакво заиграване със страховете на хората. Проф. Михайлов отбеляза, че не може да е заиграване, когато даден пациент и неговото семейство ад хок се лишават възможността да бъдат лекувани с дадени иновативни лекарства. Депутатът от БСП коментира още, че до промяната в позицията на ГЕРБ по темата се е стигнало и след разговора на лидера на левицата Корнелия Нинова с премиера Бойко Борисов, които са се разбрали по човешки, че се създава едно напрежение, което е неприемливо за страната и трябва да се намери консенсус по темата, какъвто се е случил във вчерашния ден.
Аз не мисля, че трябва да търсим победители и победени сред политическите партии в този разговор. Според мен победители са българските пациенти, които имат нужда от иновативни лекарствени продукти. Това каза от своя страна д-р Хасан Адемов, депутат от ДПС, председател на социалната комисия в парламента. Искам специално да отбележа, че от нашата партия бяхме единствените, които между първо и второ четене предложихме този мораториум да отпадна и се радваме, че другите партии се съгласиха с нашето предложение, добави той. Според д-р Адемов проблемите в здравеопазването могат да бъдат решение единствено и само с търсене и намиране на надпартиен консенсус и този случай е точно такъв. Що се отнася до лекарствените продукти с международно непатентно наименование какъвто е официалния термин за тези продукти, депутатът от ДПС отбеляза, че подобни лекарства са единствени в група. Те са с патентна защита и никой друг няма право да произвежда тези лекарствени продукти - те нямат заместители и не са като генеричните лекарства, при които може да се избира от няколко вида, поясни д-р Адемов.