Антон Кутев: Корупция в изпълнителната власт е възможна
Секция: ПОЛИТИКА
21 Декември 2017 19:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Антон Кутев: Корупция в изпълнителната власт е възможна

/КРОСС/ Корупция е възможна в изпълнителната власт, където се подписват обществени поръчки за милиарди. Затова и БСП предлага главата на антикорупционния орган да се назначава от празидента, а не от парламента. Това обяви заместник-председателят на парламентарната група на БСП Антон Кутев в предаването „Още от деня" по БНТ. Той защити идеята на БСП ръководителят на бъдещия орган да се назначава от президента, защото иначе мнозинството в парламента ще защити себе си.

„Не очаквам от лидера на органа, назначен от Цветан Цветанов, да започне дело срещу него за подслушванията и имотите", обяви Кутев.

Кутев призна, че и обратната теза има основание - антокорупционният орган трудно ще разследва президента, който е назначил началника му. Разликата според него обаче е, че възможностите за корупция на президента са хиляди пъти по-малки от тези на представителите на изпълнителната власт.

„Когато подписваш за милиарди годишно, тогава има корупция. Защото тогава има обществени поръчки. Тази корупция е предимно в изпълнителната власт, защото там е възможна. И тя се контролира от парламента. Т.е. има пряка връзка между парламента, който на практика назначава правителството. Именно заради това контролният орган трябва да е извън парламента и правителството, а в България няма кой друг да го контролира, освен президентът", отбеляза социалистът.

Кутев отбеляза, че няма комисия в парламента, която може да започне проверка срещу мнозинството. Въпросът според него е в обхвата на антикорупционния орган и до колко високи етажи на властта може да стигне. Той отбеляза, че в закона на ГЕРБ няма основание органът да може да извършва подслушвания.
Кутев изрази личното си мнение, че в казуса около Иво Прокопиев има сплашване срещу целия бизнес в България. Според него въпросът за приватизацията „Техноимпекс" на Корнелия Нинова е ясен, но не е ясно как Цветелина Бориславова е придобила банката, която е била „политическото предприятие на Иван Костов". Той продължи, че сравнението между Цветелина Бориславова и „Техноимпекс" на Корнелия Нинова е като да се сравнява слон с мишка.

„Знам за колко беше приватизирана БГА Балкан - 200 хил. Тези граждани, които ни гледат в момента, ако смятат, че това е станало по правилата на БСП - ние имаме 9 години власт.

Според Кутев ГЕРБ са се опитали да прехвърлят огъня върху Корнелия Нинова с „Техноимпекс". Той предвиди, че ще се стигне до съда в Страсбург и Нинова ще спечели.

„Има ли вина БСП? Сигурно има. Но не БСП трябва да отговаря за тия неща. Там стоят Иван Костов с реформаторското мнозинство, Филип Димитров, един куп правителства и мнозинства".

Той подчерта, че по време на голяма приватизация БСП не е била на власт.

Кутев коментира и отменянето на мораториума върху нови молекули, който той определи като точка за БСП.

„Отменянето на мораториум е точка за нас, въпреки че тази точка ДПС от няколко месеца говори. Самото защитаване на мораториума е грешка от страна на управляващите".

Той отхвърли обвиненията, че действията на БСП са популистки.

„Слава Богу, хората подкрепиха отпадането на мораториума. Разбира се, че отговаряме на обществените искания. Ние поставяме въпроса, защото има хора, които искат това. Хубавото е, че имаше политически сили, които отстояваха гледната точка на хората. Можеше да се случи без скандалните развития", допълни депутатът от БСП.

Кутев заяви, че парламентаризмът е пострадал, тъй като отхвърлянето на мораториума е доказало, че целият парламент зависи от един човек - министър-председателя. Според него именно Бойко Борисов е носител на популизма, а не БСП.

„Това да застанеш зад исканията на хората и да ги отвоюваш в парламента не е популизъм. Хората искат борба с паралелната държава", обобщи Антон Кутев.