Студентите от здравните специалности с намалена държавна издръжка
Секция: Здраве
30 Декември 2017 13:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Студентите от здравните специалности с намалена държавна издръжка

/КРОСС/ Държавната издръжка на един студент от специалностите "Медицина", "Стоматология" и "Фармация" се намалява. Коефициентът за определянето й се намалява от 9,4 на 8,5 е записано в проект на Постановлението на Министерския съвет, с което се определят нормативите за издръжка на обучението за един студент по професионални направления. В същото време в проекта се залага увеличение на коефициентите за други специалности.

При сегашните коефициенти се формират излишъци на средства при финансирането на определени професионални направления като „Медицина", „Стоматология" и „Фармация" и съществени дефицити на средства в определени области на висшето образование - педагогически, хуманитарни, технически и изкуства, се посочва в мотивите за проекта на образователния министър Красимир Вълчев.

В тях е разписано още, че сегашните нормативи за професионални направления „Медицина", „Стоматология" и „Фармация" не изразяват себестойността на образователния процес на обучаващите се, а я надвишават значително. Натрупването на огромни финансови ресурси само в една от областите на висше образование е показател за нецелесъобразно и неефективно разпределение на средства, което води до явен дисбаланс в системата, се посочва в мотивите. Отбеляза се и че тези държавни висши училища събират значителни такси за обучение, особено за платеното си обучение, което предоставят, както и че намаляването на нормативите за обучение по трите специалности в никакъв случай няма да доведе до липса на средства в нито един аспект на тяхната дейност.

Сред мотивите е уеднаквяване на образователната инфраструктура в страната с европейската практика по отношение на държавното финансиране. Цитира се и изследване на Националния център за информация и документация на тема „Модели на публично финансиране на висшето образование. Нова програма на Европейския съюз за развитие на висшето образование" за финансирането на висшето образование в редица европейски държави. „Видно от него е голямата диференциация на финансиране, най-вече на база постигнати резултати в областта и стимулиране на иновациите. Различните области на висше образование също биват финансиране с различни коефициенти и тежести, като отношението между най- силно финансираните професионални направления и най-слабо финансираните е не по- голямо от 5 към 1", пише в мотивите, като се отбелязва, че при сега действащите разпоредби на постановлението се наблюдава наличие на почти двойно по-големи диспропорции между отделните професионални направления, тъй като за професионални направления „Медицина", Стоматология" и „Фармация" диференцираният норматив е в размер 9,40, докато при „Икономика", „Администрация и управление" и „Туризъм" е 1,00.