/КРОСС/ Земетресение с магнитуд 5.2 по скалата на Рихтер разтресе Гърция в 6.24 ч. тази сутрин. Епицентърът е на около 20-30 км югозападно от Петрич. Трусът е усетен в много градове в България.
Той е най-силният от серия от трусове, които бяха регистрирани тази нощ в южната ни съседка. Те са били с магнитуд между 3 и 4 по Рихтер, като най-силният е бил от 4,2.
"Трусът е в близост до Дойранското езеро. Най-близко разположеният у нас град е Петрич, където е усетен най-силно. Магнитудът е около 5,2 по Рихтер. Засега в района на града няма данни за разрушения, а хората са относително спокойни", обясни за „Здравей, България" сеизмологът от БАН проф. Емил Ботев.
По думите му обаче въздействието на земетресението е като от 6 по Рихтер. То е умерено по сила и в долната граница, така че хората не трябва да се притесняват. Според проф. Ботев не се очаква по-силен трус от този.
По думите на кмета на Петрич Димитър Бръчков към този момент няма данни за материални щети в града. Няма сигнали и към Спешна помощ и пожарната.
Данните на Европейския сеизмологичен център сочат, че земетресението е с дълбочина 10 км и е със сила 5 по Рихтер. Имало и е вторичен трус с магнитуд 3,5.
Има последващи трусове след силното земетресение. Най-малко десетина са трусовете с магнитуд към 4, каза проф. Емил Ботев. Има информация и за "рой сеизмични събития още от снощи от 12:00 ч. през нощта", информира сеизмологът.
За Гърция такива земетресения са обичайни и трусът от тази сутрин е в "долната граница на категорията на силните земетресения", коментира проф. Ботев. Той припомни, че у нас подобно беше земетресението в Перник с магнитуд около 5,6 по Рихтер от 22 май 2012 г.
Тази сутрин земетресението от Гърция е усетено най-силно у нас в Югозападна България, каза проф. Ботев.
По думите му „не би трябвало да има сериозни повреди и нарушения в инфраструктурата или в конструкцията на сградите, които да застрашават живота на хората, защото земетресението от Гърция е с умерена сила“.