Вигенин: Ще поискаме справка за средствата, похарчени за Европредседателството
Секция: ПОЛИТИКА
02 Януари 2018 09:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Вигенин: Ще поискаме справка за средствата, похарчени за Европредседателството

/КРОСС/ "В рамките на тези шест месеца, ние ще имаме шест важни събития в парламента, които са фокусирани върху приоритетите на Българското председателство и се надяваме чрез тях от една страна да постигнем по-голяма видимост, а от друга страна да подчертаем и ролята на парламентите като пряко избрани, легитимни представителите на европейските граждани, защото в България ще се съберат представители от парламентите от различни комисии на целия ЕС и това е повод и възможност заедно с тях да насочим вниманието точно по тези теми". Това каза в интервю за предаването „Преди всички" председателят на Комисията по европейските въпроси Кристиан Вигенин.

По думите му, българският парламент ще има задачата да следи и да коригира, когато е необходимо, начина, по който се води Европредсетелството ни: "Пред този период министрите ще информират ресорните комисии и съответно парламента за напредъка по изпълнението на Българското председателство, а съответно да бъде информирано Народното събрание за заседанията на Европейския съвет. Това е начинът парламентът да контролира изпълнението на приоритетите. Ресорните комисии и Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове ще следи този процес, както от гледна точка на ангажимента към ЕС, така и какво се случва в България."

Вигенин посочи още, че ще поискат справка за това какви средства са похарчени във връзка с Европредседателството ни до края на 2017-а година и какви предстои да бъдат похарчени.

Председателят на комисията по външна политика Джема Грозданова посочи, че по време на Европредседателството на първо място трябва да бъде европейския дневен ред и програмата на ЕК за съответния период: "Нека да не смятаме, че нашият парламент, като национален парламент, има голяма роля в контрола над работата по самите досиета. Приоритетите, които са заложени, не са шестмесечни, те са доста по-дългосрочни. Някои от тях идват от Естонското председателство, преминават през Българското и ще преминат и в Австрийското и Румънското. Естествено ще има и досиета, които ще бъдат финализирани и също така успехът на едно председателство се мери по това колко от чувствителните досиета могат да бъдат финализирани по време на съответното председателство, също така и по какъв начин ние - политиците бихме могли да се сработим с администрацията, която движи тези процеси.

Тя посичи, че по време на Българското председателство ще бъде финализиран въпросът с директивата за командированите работници.

По отношение на Брекзит, Грозданова коментира: "Нашата работа ще бъде да запазим максимално възможността за кохезионна политика и за солидарно разпределение на парите. Естествено ще бъдат по-малко, за България и вноската ще бъде по-голяма, но не очаквам процентно да бъде непосилна, така че ще имаме съответното разпределени между държавите-членки на този финансови ресурс, който ще загубим след като Великобритания напусне."

Според Вигенин, бюджетът трябва да се компенсира като се търсят варианти като по-сериозни собствени източници на европейския бюджет: "Този разговор тепърва започва и няма да завърши нито с нашето председателство, нито с решения, които ще бъдат взети по следващата финансова рамка. Вторият въпрос обаче е каква ще бъде кохезионната политика, по какви правила ще се реализират проектите в подкрепа на изоставащите региони. Това са теми, по които България трябва да има ясна позиция."

Грозданова посочи, че ратификацията на договора за приятелство с Македония ще влезе за разглеждане в залата на Народното събрание в края на месеца, след като бъде обсъден в ресорните комисии.