"Роскосмос" отчете безавариен рекорд през 2017-а
Секция: Технологии
03 Януари 2018 11:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
"Роскосмос" отчете безавариен рекорд през 2017-а

/КРОСС/ Показателят на авариите при изстрелвания на ракети от „Роскосмос" през 2017 г. е по-малък от 5%, сочи доклад на държавната руска компания за дейността ѝ през миналата година.

През 2017 г. компанията е направила 20 успешни изстрелвания на ракети за нуждите на държавни и частни клиенти от площадките в Байконур, Плесецк и Гвианския космически център край гр. Куру (Френска Гвиана), предава Technews.

Показателят на аварийност за годината е само 4,8%, което е с 0,2% по-малко, в сравнение с 2016 г. и с 2,1% по-малко отколкото през 2015 г. Като главен неуспех се посочва проваленият старт, при който бяха загубени спътниците „Метеор-М" № 2-1 и 18 по-малки апарата.

„Роскосмос" е изпълнила седем пуска по програмата на Международната космическа станция (МКС) - четири на транспортни пилотируеми кораби „Съюз МС" и три на транспортни товарни кораби „Прогрес МС". До 2024 г. в орбита ще бъдат проведени не по-малко от 290 научни експеримента, като 90 от тях вече са изпълнени, други 78 са в процес на реализация, а останалите 122 се подготвят.

През 2017 г. е постигнат руски рекорд по едновременно пускане на 73 космически апарата с доставки на 3 различни орбити - това стана от космодрума Байконур с използване на ракета-носител „Съюз-2.1а" с ускоряващ блок „Фрегат", която изведе в орбита спътник „Канопус-В-ИК" и 72 малки апарата.

„Роскосмос" разшири партньорството си с Европейската космическа агенция (ESA). Двете агенции започнаха през миналата година реализацията на втория етап от съвместния проект „ЕкзоМарс" за изследване на Червената планета.

В допълнение, „Роскосмос" подписа с НАСА меморандум за сътрудничество в областта на изследванията и усвояването на далечния космос. Потвърдено е намерението за използване на МКС като основа за продължаване на изследванията на космоса и взаимодействие в рамките на международната лунна програма - по-конкретно, създаване на окололунна платформа Deep Space Gateway (DSG), уеднаквяване на стандартите, научни мисии в окололунна орбита и на повърхността на Луната.