/КРОСС/ Показателят на авариите при изстрелвания на ракети от „Роскосмос" през 2017 г. е по-малък от 5%, сочи доклад на държавната руска компания за дейността ѝ през миналата година.
През 2017 г. компанията е направила 20 успешни изстрелвания на ракети за нуждите на държавни и частни клиенти от площадките в Байконур, Плесецк и Гвианския космически център край гр. Куру (Френска Гвиана), предава Technews.
Показателят на аварийност за годината е само 4,8%, което е с 0,2% по-малко, в сравнение с 2016 г. и с 2,1% по-малко отколкото през 2015 г. Като главен неуспех се посочва проваленият старт, при който бяха загубени спътниците „Метеор-М" № 2-1 и 18 по-малки апарата.
„Роскосмос" е изпълнила седем пуска по програмата на Международната космическа станция (МКС) - четири на транспортни пилотируеми кораби „Съюз МС" и три на транспортни товарни кораби „Прогрес МС". До 2024 г. в орбита ще бъдат проведени не по-малко от 290 научни експеримента, като 90 от тях вече са изпълнени, други 78 са в процес на реализация, а останалите 122 се подготвят.
През 2017 г. е постигнат руски рекорд по едновременно пускане на 73 космически апарата с доставки на 3 различни орбити - това стана от космодрума Байконур с използване на ракета-носител „Съюз-2.1а" с ускоряващ блок „Фрегат", която изведе в орбита спътник „Канопус-В-ИК" и 72 малки апарата.
„Роскосмос" разшири партньорството си с Европейската космическа агенция (ESA). Двете агенции започнаха през миналата година реализацията на втория етап от съвместния проект „ЕкзоМарс" за изследване на Червената планета.
В допълнение, „Роскосмос" подписа с НАСА меморандум за сътрудничество в областта на изследванията и усвояването на далечния космос. Потвърдено е намерението за използване на МКС като основа за продължаване на изследванията на космоса и взаимодействие в рамките на международната лунна програма - по-конкретно, създаване на окололунна платформа Deep Space Gateway (DSG), уеднаквяване на стандартите, научни мисии в окололунна орбита и на повърхността на Луната.