60 процента от внасяните лекарства след това били изнасяни в други страни
Секция: Здраве
03 Януари 2018 16:23
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
60 процента от внасяните лекарства след това били изнасяни в други страни

/КРОСС/ Общо 60% от внасяните у нас лекарства след това се изнасят за други страни. Данните са от проучване на асоциация „Хипофиза", цитирано от БНТ.

Пациентите от асоциацията са потърпевши от незаконния реекспорт и от година и половина не успяват да намерят лекарствата си. Според техни данни, изискани от официални институции, се оказва, че две трети от фирмите, които изнасят лекарства, не уведомяват за това Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ).
„За нашето конкретно лекарство според информацията, която получихме в Изпълнителната агенция по лекарствата само едната фирма най-големият износител е обявила 384 пъти че има намерение да го изнася за 9 месеца. Което означава че дори и половината от намеренията да са реализирани, това е фирмата, която оставя нашите пациенти без медикаменти. Тя е една от фирмите", коментира Ваня Добрева от асоциация „Хипофиза" говорейки конкретно за лекарство за пациентите с доброкачествен тумор на хипофизата, което от година и половина непрекъснато липсва и не се дава отговор защо, което и провокирала от организацията да направят собствено проучване.

Сравнявайки официалните данни, получени от митниците и Националната агенция по приходите, се оказва дори, че фирмите които внасят и изнасят техните лекарства, са взаимосвързани.

„Нито една от фирмите регистрирани в ИАЛ няма договор с фирмата, която внася нашите лекарства. Това са други фирми, най-вероятно на същите хора", допълва Добрева.

И въпросът на пациентите е защо Изпълнителната агенция по лекарствата не е осъществила контрол. Много по-голям смут предизвиква справката от Здравната каса за отпуснатите и платените количества от медикаментите, които са най-интересни за паралелен износ. Оказва се че са били плащани в пъти повече отколкото са изписвани. За някои лекарства важи и обратното.

„Ако това наистина е информацията, с която те разполагат, това означава че те нямат никаква представа какво става с протоколите и техните плащания, защото, вие видяхте, има разлика от хиляда пъти. Явно че информационните системи в нашето здравеопазване са в катастрофално състояние. Няма никаква идея какво става с пазара на лекарствата", допълва Стойчо Кацаров от Център за защита правата в здравеопазването.
Още повече, че според данните, получени от пациентските организации, износът на лекарства не е за 400 милиона, а за 1 милиард и 500 милиона лева. Затова идеите на управляващите да се следи износа и да се спира при нужда, според пациентската организация няма да проработят.