Отпада думата "инвалид" в законодателството, по инициатива на БСП
Секция: ПОЛИТИКА
11 Януари 2018 14:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Отпада думата "инвалид" в законодателството, по инициатива на БСП

/КРОСС/ „Обществото няма да се промени, ако продължава да съществува думата „инвалид", чиято етимология е „незаконен". Това заяви народният представител от ПГ на „БСП за България" и параолимпиец Михаил Христов в пленарна зала.

По негово предложение парламентът единодушно прие на първо четене промени в Закона за държавните такси и още 8 закона, с които думата „инвалид" се заменя със словосъчетанието „хора с увреждания".

Той подчерта, че макар самият той да се интегрирал сред колегите си, у нас все още има разделение на „ние" и „вие". „Инвалидите в България продължават да си стоят в къщите. 80% от тях си стоят неинтегрирани, необщителни и ще си останат просто инвалиди. Целта ни е в парламента да се опитаме, по един или друг начин, да променим мисленето на обществото", каза Христов и призова законопроектът на БСП да бъде подкрепен. Според него това ще бъде първата крачка за интегрирането на хората с увреждания.

Христов подчерта, че макар, на пръв поглед, тези изменения няма да доведат до сериозна промяна, те са положителна стъпка и жест към хората с увреждания. „Битката тепърва започва. Моята цел е хората с увреждания да бъдат пълноправни граждани на България, които успяват да се реализират, въпреки трудностите. Предстоят ни още законодателни инициативи, свързани с този тежък проблем", подчерта той.

Христов припомни, че едно от предизборните му общения и причина да влезе в БСП, и в политиката е била именно борбата в защита на хората с увреждания и достойното отношение към тях.