/КРОСС/ България застава начело на Европейския съюз. В четвъртък, в сградата на Народния театър, беше поставено официалното начало на председателството.
В следващите шест месеца страната ни ще посрещне 25 000 гости и ще бъде домакин на повече от 300 събития.
Девизът, с който София застава начело на Европа, е „Съединението прави силата". Днес обаче България посреща европейските си гости по-скоро разединена.
В късния следобед, при изключителни мерки за сигурност, в столицата пристигнаха председателите на Европейския съвет - Доналд Туск, на Еврокомисията - Жан Клод Юнкер, на Европейския парламент - Антонио Таяни, както и всички еврокомисари.
Туск се срещна за кратко с българския премиер Бойко Борисов и с ресорния министър Лиляна Павлова. Детайли от разговора им обаче не бяха оповестени.
„За мен е изключителна чест да ви посрещна на официалното откриване на първото българско председателство на ЕС. За нас, българите, присъединяването към Европейския съюз преди 11 години беше една сбъдната мечта. И благодаря на всички, които са работели усилено, за да достигнем до този исторически момент", заяви министърът на европейското председателство Лиляна Павлова.
„С гордост и самочувствие поемаме отговорността на председател на Съвета на ЕС 2018. Ние, българите вярвяме в доброто, вярваме в доброто утре. Имаме волята, енергията и решимостта да работим за него заедно с вас", добави Павлова.
До края на юни европейските задачи на страната ни са и в София, и в Брюксел - по много и начесто. У нас около 30 от срещите ще са на високо равнище. А една от най-чаканите - тази за Западните Балкани, се задава през май, за пръв път от 18 години насам. Идеята е да се застъпим за съседите си и да ги свържем с Европа - както транспортно, така и политически.
Борбата за добрите отношения с Турция също не трябва да се подценява, подготвена е властта. Но нямало да си затваряме очите за проблемите - борбата с тероризма, опазването на човешките права и на върховенството на закона.
След празничното откриване, в петък евролидерите започват работа. Предстоят срещи с министрите от българското правителство, на които ще се обсъждат основните приоритети на председателството, сред които: сигурност и отбрана, миграция и правосъдие, интеграция на Западните Балкани. А те, освен за Европа, са важни и за просперитета на България. Ако докажем способността си да сме медиатори в предстоящите тежки преговори по новия бюджет на Общността след Brexit, то страната ни ще бетонира ролята си на стратегически партньор в Европа.