/КРОСС/ Четенето и разбирането на текст е един от най-важните критерии за грамотност. Той става все по-лесно достижим и за изкуствения интелект. Алгоритми на Alibaba и Microsoft за пръв път са изкарали по-добри резултати на теста за четене на Университета в Станфорд от хората, съобщава онлайн изданието Engadget, цитирано от Vesti.
Изкуственият интелект на китайската компания Alibaba е първата, която е постигнала високия резултат на теста. Тестът съдържа над 100 000 въпроса по над 500 отделни статии и текста от Wikipedia. Той е смятан за един от най-добрите индикатори за способността на машините да четат и разбират текстове правилно.
В крайна сметка резултатът на алгоритъма на Alibaba е 82,44, докато резултатът на реалните хора е 82,304.
Изкуственият интелект на Microsoft също е завършил теста успешно. Неговите резултати са дори по-високи - 82,650, като са обработени ден по-късно.
Изкуствените интелекти и на двете компании са разработени отделно. Една от основните цели на теста е да провери дали даденият алгоритъм може да обработва голямо количество информация и след това да дава конкретни и точни отговори на множество въпроси, свързани с тези данни.
Това трябва да позволи на изкуствения интелект да разбира правилно големи обеми текст и дава ясни отговори на всякакви въпроси, например "откъде произлиза дъждът", отбелязва пред Bloomberg Луо Си, един от главните хора в екипа на Alibaba за разработката на изкуствен интелект.
Тази технология ще позволи създаването на най-различни интерактивни услуги - от виртуални гидове в музеи, до системи за обслужване на клиенти, онлайн медицински консултации и др.