Весела Лечева: Слагаме знак за равенство между корупция и бедност
Секция: ПОЛИТИКА
23 Януари 2018 09:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Весела Лечева: Слагаме знак за равенство между корупция и бедност

/КРОСС/ През годините корупцията изкриви икономиката и пазарната среда

„Доста задълбочено изработихме мотивите за вота на недоверие към управляващите. Всеки ден обществото получава доказателства за дълбоко вкоренената корупция, която е обзела почти целия обществен и икономически живот в страната. Тя е и един от основните проблеми за развитието на държавата." Това каза зам.-председателят на ПГ на „БСП за България" Весела Лечева. „Слагаме знак за равенство между корупция и ниски доходи. Между корупция и бедност. Затова и вотът на недоверие трябва да предизвика сериозен обществен дебат, най-вече по въпроса- защо правителството не се справя през последните години в борбата с корупцията", добави народният представител.

Лечева обясни, че този вот дори е закъснял, защото изпуснатите години в борбата с корупцията са дали отражение на икономиката и са изкривили пазарната среда. Тя посочи, че сме свидетели на сериозни пробиви на системи в държавата. „Имаме пробив в управлението на НЗОК, системата за контрол на акцизни стоки и др. Това са все бомби със закъснител, все отлагани реформи, които нанасят сериозни поражения на икономиката и затова слагаме знак за равенство между бедност и корупция. Ние сме държавата с най-ниски доходи", каза Лечева.

Народният представител обясни, че според аргументите на управляващите, хората едва ли не са имали дежа вю с корупцията, свикнали са с нея, според премиера трябвало да поизчакат още две-три години и щели да се справят с нея. „Още през 2009 г. дойде Борисов на власт с една от най-важните си задачи- да се справи с корупцията. Девет години по-късно, ние отново си говорим за корупцията, но тя е вече дълбоко вкоренена във всички държавни институции. Как може управляващите да говорят, че мотивите са несериозни, а по време на европредседателството, НС, едва ли не, трябвало да излезе във ваканция, да изчака да мине и едва тогава да започне да работи. Е как? Гражданите очакват конкретни действия. Всеки ден доходите на всеки човек биват ограбвани", категорична бе Весела Лечева.

„Вчера бяха изнесени шокиращи данни във връзка с една система, която трябва да пълни хазната. Тези данни, които бяха изнесени, показват или крайна некомпетентност по начина, по който тя е изработена, или съзнателно регулирана система, която да контролира контрабандата. И това влияе на доходите на населението. Тя, Меркел не знае, че българските пенсионери получават по 100 евро на месец и че заплатите са около 250 евро извън София. Този дебат не е закъснял с няколко седмици, а с години. Корупционната среда е станала модел на управление", аргументира се Лечева. Тя каза, че през последните години у нас нещата са доведени дотам, че за да се реализираш, или трябва да си от нечия схема, или от ГЕРБ.

„Ремонтът на шадравана на най-централната ни улица- Витошка е правен с плочки за баня. Вижте как се прави ремонт в Словения, където поправка няма да се наложи в следващите 50-60 години. И затова ли ви трябва доказателство за корупция. 89% от бизнеса казва, че обществените поръчки са нагласени", посочи още Лечева.