Бойчев: Няма нищо по-нормално от това да се попита българския народ за Истанбулската конвенция
Секция: Интервюта
24 Януари 2018 19:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бойчев: Няма нищо по-нормално от това да се попита българския народ за Истанбулската конвенция

/КРОСС/ Заместник-председателят на ПГ на „БСП за България" Жельо Бойчев, в интервю за агенция „Фокус" за инициативата на партията за референдум „за" или „против" Истанбулската конвенция.

- Г-н Бойчев, какви са мотивите на БСП за провеждането на референдум за Истанбулската конвенция?

- Правителството на Борисов направи голяма грешка като прие Истанбулската конвенция без никакъв предварителен обществен дебат с пълното съзнание за последиците и реакцията, която може да предизвика тя. Виждате оттогава какво се разрази в страната. Имам предвид и дебата, който се проведе в СУ „Св. Климент Охридски", на който множество организации заявиха своята позиция и основателни притеснения от редица неизяснени моменти в конвенцията. Няма по-нормално нещо от това да бъде попитан българският народ преди са се ратифицира един международен договор, който има наднационално въздействие върху българското законодателство. Още повече, че в парламента освен конвенцията, няма необходимия документ, оценяващ въздействието й върху българското законодателство. Докладът е в г-жа Цецка Цачева, а той трябва ясно да покаже какви промени и къде точно трябва да бъдат направени те в българските закони. Така Народното събрание, взимайки това решение, ще може да проследи последиците от него. Няма го и обяснителния доклад към документа. Всичко това засилва всички съмнения и спекулации, които има по един или друг въпрос по тази конвенция.

- Как точно ще бъде формулиран въпросът по повод конвенцията?

- Въпросът ще е „за" или против" ратифициране на Истанбулската конвенция.

- Вчера се проведоха два протеста „за" и „против" Истанбулската конвенция. Бързат ли управляващите за ратифицирането на документа и каква може да е причината за това?

- Не разбирам поведението на управляващите. След като се прие решение на Министерски съвет обявиха, че няма да бързат и ще чуят всички гледни точки и този разговор в обществото ще се състои. Вместо това конвенцията беше вкарана в Народното събрание. Виждаме, че е разпределена в съответните комисии с намерението следващата седмица да бъде гледана и в пленарна зала. Единственото обяснение, което мога да направя е, че в опит да бъде бързо туширана обществената енергия и реакция, която се случи и бързо да бъде затворена тази тема. Ще се направи опит за едно скоростно приемане на Истанбулската конвенция. Ще бъде груба грешка такъв документ да се приема под натиск и бързане. На всички е ясно, че се прави опит да се прокарат и съвсем други понятия, които са извън българските традиции и православни ценности, които има нашето общество.

- БСП вече внесе промени в Наказателния кодекс домашното насилие да бъде смятано за престъпление от общ характер. Смятате ли, че това е верният път и какви други законодателни инициативи ще предприеме ПГ на „БСП за България" в тази насока?

- Мерките против насилието трябва да бъдат категорични. Най-големите защитници на Истанбулската конвенция сред управляващите трябва да дадат отговор на въпроса след като от няколко години се обсъжда тя, защо не са предложили съответните мерки в законодателството. Не е необходимо да има ратификация на конвенцията, за да бъдат направени съответните законодателни промени. Очаквайте от страна на БСП допълнителни законодателни инициативи, с които да търсим решение на тези проблеми.

- БСП би ли ратифицирала конвенцията с тълкувателна декларация, разясняваща българското разбиране за социалната роля на пола?

- Конвенцията много ясно казва по кои въпроси може да има тълкуване и оспорване. Това не са тези, които са притеснителните според нас. Опитът да се внуши, че с тълкувателна декларация може да се излезе от това положение просто се ползват, за да се търсят доводи по един или друг начин тази конвенция да бъде приета. Тази декларация няма никаква правна стойност и няма да има никакво признание. Тя не е решение на този въпрос.

Няма как да не се изпиташ притеснение, когато ръководителите на всички вероизповедания в страната обявят тревогата си по този въпрос. Няма как с лека ръка да зачеркнем техните притеснения. България е християнска и православна страна, още повече, че и в самата Конституция е разписана особена роля на Българската православна църква. Последното нещо, което може да се очаква от нас като народни представители е да не отчетем и мнението на църквата и да не стъпим на традициите, крепили българската нация и държава и спасявали я при множеството изпитания, на които сме били подложени.