/КРОСС/ Институциализирането на европейската прокуратура ще е основна тема на продължаващия и днес в София неформален Съвет "Правосъдие и вътрешни работи". Форумът ще се председателства от министъра на правосъдието Цецка Цачева.
В сферата на правосъдието амбицията на българското председателство е за съществен напредък по установяването на ясни правила за сътрудничество на бъдещата Европейска прокуратура с прокуратурите на отделните страни-членки с неучастващите държави и с трети страни, както и с партньорските агенции и служби като Евроюст, ОЛАФ и Европол.
В рамките на Съвета правосъдните министри ще обсъдят развитието на електронното правосъдие, очакванията, от което са да гарантира по-висока степен на сигурност за гражданите и да подобри достъпът им до правосъдие. Във фокуса на сесията на неформалния съвет "Правосъдие и вътрешни работи" ще е досието в областта на гражданското право, известно като Регламент "Брюксел IIа" .Той урежда признаване на решенията на съдебни власти на една държава в друга при разводи на семейства и присъждане на родителски права. Очакванията на министър Цецка Цачева са да се постигане общо или поне частично съгласие по документа, който гарантира правата на децата при незаконното им отнемане от родителя, който не е получил права за отглеждането им.
Преди началото на срещата министър Цачева заяви, че "Обвързването на еврофондовете с върховенството на закона не трябва да бъде санкция".
„Не бива да се счита, че това е някакъв вид санкция, както комисар Юрова, комисарят по правосъдие, сподели, така или иначе всички държави-членки спазваме договора за ЕС, където върховенството на правото, зачитането на човешките права и свободи е задължение на всяка една от държавите. Аз очаквам с интерес какво ще бъде последващото развитие по тази тема от страна на ЕК", коментира Цачева, цитирана от БНР.
Еврокомисарят Вера Юрова каза, че би искала да види ефективност в българската съдебна система при борбата с корупцията и престъпността. На въпрос за обвързването на еврофондовете с върховенството на закона, Юрова коментира:
„Това не означава, че ние няма да ви дадем парите. Отпускането на европейско финансиране вече е обвързано със спазването на закона и съдебните практики. Просто искаме да поясним, че за следващия финансов период на ЕС тези неща са от значение и повече или по-малко да спрем да поставяме различни технически и ограничителни условности. Всички държави-членки да са наясно, че това е много важно. Това условие не е само за държава като България, а важи за всички, които получават европейско финансиране".
Заради неформалната среща, част от Българското европредседателство, достъпът до основната сграда на НДК е ограничен.