/КРОСС/ Липса на динамика в обществените нагласи се наблюдава в последното тримесечие. Това става ясно от първата част на проучването на изследователски център "Тренд". Изследването е проведено "лице в лице" с общо 1002 пълнолетни български граждани между 10 и 18 януари 2018 г.
От данните на изследователски център "Тренд" през януари основните партии и институции запазват сходни нивата си на подкрепа в сравнение с месеците ноември и декември.
Управляващата партия - ГЕРБ - запазва мястото си на първа политическа сила с преднина от 3,5% пред основния си опонент БСП, сочат отговорите на респондентите.
Сходна е подкрепата за ДПС и Обединени патриоти. Разликата между двете формации е по-малко от 1%. Заради малката разлика между тях "Тренд" не се ангажират да дават оценка, коя от двете формации би била трета сила в реална изборна ситуация.
Реформаторският блок продължава да поддържа инерцията си, набиращ 1,9%. При запазване на тези нива на обществена подкрепа, за "Воля", която има 1,6%, би било предизвикателство попадането в ново Народно събрание.
Динамика отсъства и при подкрепата на извънпарламентарните партии. "Да, България" получават 1,6% подкрепа, а ДСБ - 1%. От попитаните респонденти 37% декларират, че няма да упражнят правото си на глас.
Парламентът остава с най-ниска положителна оценка за работата си (24%), докато 63% дават отрицателна оценка.
Положителна оценка за работата на правителството дават 35% от пълнолетните български граждани.
По-голямата част от отговорилите така подкрепят ГЕРБ, които са почти единодушни в добрите си оценки за кабинета. Симпатизантите на Обединени патриоти са по-разколебани в мнението си, но въпреки това почти две трети от тях поддържат подкрепата си за правителството.
Динамика няма и при оценките за работата на президента в последните три месеца, като през януари 65% дават положителна оценка за нея, а една пета - отрицателна.