Тръмп или Путин предпочитате за президент? Светът избира руския държавен глава
Секция: СВЯТ
26 Януари 2018 15:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тръмп или Путин предпочитате за президент? Светът избира руския държавен глава

/КРОСС/ Общо 29% от населението по света декларира, че между президента Тръмп и президента Путин, хипотетично би предпочело руския президент да оглавява неговата страна. Доналд Тръмп е предпочетен от 17%. Това сочи 41-вото глобално изследване „Край на годината" на световната Асоциация „Галъп интернешънъл".

Данните са част от поредица провокативни, експериментални въпроси, които да породят хипотези за глобалната структура на нагласите.

В 9 от изследваните 55 страни американския президент бележи превес над руския си колега, като сред тези страни са Косово, Албания, Филипините и САЩ.

Владимир Путин пък печели потенциалния вот за лидерство в 25 страни. Сред тях има и много страни, които обичайно показват симпатия към Путин, но тук са също и Германия, Франция и Ирландия.

В 20 страни по света се наблюдава отхвърляне и на двамата кандидати - или сред около 45% от всички изследвани лица.

Владимир Путин е предпочитан като държавен глава в повечето региони по света (освен в САЩ). Дори и в критично настроената Европа, руският президент пак получава повече подкрепа. В Африка, Индия и Източна Азия двамата опоненти получават почти един и същ резултат.

В крайна сметка, резултатите от изследването сочат, че американският президент вече не е „абсолютният световен лидер".

В този контекст бе зададен и друг провокативен въпрос: „Трябва ли САЩ да запазят водещата роля като най-мощната държава в света, или САЩ и Русия трябва да си поделят световното лидерство?". Според изследването, всеки четвърти (25%) глас по света е за съвместно лидерство, а върховното и едноличното ръководство на САЩ се предпочита от 19%.

Мнозинства в почти всички макро-региони по света декларират желание за съвместно лидерство от страна на САЩ и Русия, освен самите САЩ - където 40% от респондентите вярват, че тяхната страна трябва да продължи да бъде световен лидер сама.

Двете опции за глобално лидерство разделят общественото мнение на приблизително равни пропорции в Западна Азия - в Република Корея, Япония, Хонконг, Филипините, Тайланд и Виетнам.

Като цяло доминантната позиция на САЩ като световен лидер изглежда е поставена под въпрос.

Кънчо Стойчев, президент на световната асоциация „Галъп интернешънъл": „Точно една година след като Доналд Тръмп встъпи в длъжност, международните отношения вече не са същите. Докато в американската икономика има прогрес, а армията на САЩ става по-силна, Тръмп не успява да привлече симпатиите на хората по света, а САЩ вече не са възприети като абсолютния световен лидер в по-голямата част от света.

От биполярен свят през Студента война през доминиращи САЩ след 1989 г., днес света изглежда, че се трансформира в по-цветно място.

Различни констелации на нациите (или „констенации") се появяват пред очите ни като израз на нова регионализация на света - не на географски принципи, а на споделена гледна точка за бъдещето."

Андрей Мильохин, вицепрезидент на световната асоциация „Галъп интернешънъл": „Изборът измежду тези двама президенти не е никак лесен и в края на краищата кандидатът „срещу двамата" печели. Сложността на избора се дължи и на факта, че зад Тръмп стоят САЩ със своята икономическа и военна мощ, а Путин, от своя страна, има 25-годишен политически опит като един от най-дълготрайните и устойчиви световните политически лидери.

Респондентите също трябваше да избират и между ценностите, представени от двамата президенти: стабилност и патриотичен дух - от страна на Путин и модерния бизнес подход и превъзходство на националните интереси при определянето на световната политика - от страна на Тръмп.

За мнозинство от населението по света, консерватизмът и надеждността на Путин изглеждат по-привлекателни. Няма съмнение, че нагласите на респондентите също са повлияни и от разпространяването на публикации от страна на медиите срещу личността и действията на Тръмп.

Бихме могли да кажем, че 25-годишното господство на САЩ в масовите мнения явно не е довело до глобален мир и хармония, а напротив, поражда нови проблеми и конфликти.

Многополюсността на света вече е съвсем ясна и очевидна. В няколко региона има силни лидери, които ясно претендират, че формират общата програма на света. И това не е само Русия, но и Китай, Индия, Бразилия и Турция. С нови лидери, нови политически идеи и коалиции виждаме опити за възстановяване на световното влияние на Франция и Германия.

Интересно е да се види, че в Русия потенциално съвместно световно лидерство, упражнявано заедно с САЩ, се подкрепя от по-малко от половината от населението (40%).

 

ДОНАЛД ТРЪМП СРЕЩУ ВЛАДИМИР ПУТИН КАТО ЛИДЕР НА СТРАНАТА ВИ

Ако трябва да изберете кой от президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин да управлява Вашата страна, кого бихте избрали - Тръмп или Путин?