Дончев за случая "Хризантема": Преди 7-8 години никой нямаше да разбере за станалото
Секция: ПОЛИТИКА
26 Януари 2018 15:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Дончев за случая "Хризантема": Преди 7-8 години никой нямаше да разбере за станалото

/КРОСС/ Деинституционализацията няма път назад. Това че има един грозен случай, базиран на некомпетентни и на несъвестни служители, не може да поставя под въпрос целия процес. Така вицепремиерът Томислав Дончев коментира във Велико Търново въпросът за насилието над деца с увреждания в дом "Хризантема" в Габрово, където преди години той бе кмет.

„Чуват се гласове, че деинституционализацията била грешка. Ако такова нещо се беше случило в дом, каквито домове имаше преди 7 или 8 години, никой нямаше да го разбере, никой нямаше да го чуе. Защо забравихме, че когато имаше домове от казармен тип в България, умираха по 15 деца на година в тях без някой да разбере. Деинституционализацията няма път назад. Това, че има един грозен случай, базиран на некомпетентни и несъвестни служители във въпросната институция, не може да поставя под въпрос целия процес. Това е едно от малкото неща, които България е свършила. Да има проблем - мотивацията на работещите. Заплатите не са такива каквито трябва да бъдат. За съжаление голяма част от обучените специалисти, като част от целия проект за деинституционализацията, се разбягаха. Върнаха се служители, които преди това бяха работели в домовете, с лошите си навици. Това са проблеми, които са решими. Деиснтитуционализацията, извеждането на децата от домовете, не може да бъде поставена под въпрос и съм готов да споря с всеки", заяви Томислав Дончев.

Той подчерта, че в момента трябва да се мисли за бъдещето на тези деца - центърът да бъде преобразуван, или децата да бъдат изведен, докато се създаде нормална среда за тях.

Дончев говори и по горещата тема за Истанбулската конвенция, чиито процес по ратификация в парламента бе временно замразен.

„В последно време стана практика да се говори преди да се чете, а трябва да е обратното. При всички случаи има нужда от дискусия", заяви Дончев.

Според него в един евентуален дебат за Истанбулската конвенция би било редно да се включат всички заинтересовани лица -хора и институции, в това число и Българската православна църква.

„Не може документ, пък бил той и подкрепен от голяма част то европейските държави, да бъде приеман на инат, на сила или най-малкото да се създава подобно усещане. Темите трябва да вървят заедно - както страховете на хората, свързани различна сексуалност, трети пол и всичко, което избуя покрай този дебат, така и основната тема за домашното насилие, защото конвенцията е посветена на домашното насилие и насилието срещу жени, което безспорно е факт в България. Лицемерие е да твърдим, че няма такъв проблем", посочи Дончев.

Той допълни, че провеждането на референдум не е лоша идея.

„Ние можем да правим референдум за всяко решение, което по принцип е отговорност на парламента и на Министерски съвет. Това да се правят референдуми по принцип не е лоша идея. Първо обаче трябва да си създадем навици да се съобразяваме с резултатите от референдумите", посочи вицепремиерът.