Навръх празника си служители на затворите излязоха на протест из цялата страна
Секция: БЪЛГАРИЯ
29 Януари 2018 08:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Навръх празника си служители на затворите излязоха на протест из цялата страна

/КРОСС/ В деня на професионалния си празник днес работещите в затворите и арестите излизат на пореден протест. Те настояват за достойни трудови възнаграждения и по-добри условия на труд.

До решението за протест се стигна, след като в четвъртък представители на Синдикалната организация на служителите в затворите се срещнаха с министъра на правосъдието Цецка Цачева.

На срещата е станало ясно, че няма отговор на техните искания за изравняване на заплащането им с това на другите работещи в сектор "Сигурност" и за увеличаване на щатните им бройки.

Протестът пред Софийския районен съд започна в 7:30 часа тази сутрин.

„Служителите на ГД „Охрана" и ГД „Изпълнение на наказанията" са дискриминирани и не получиха увеличенията, които се получиха в сектор „Сигурност", обясни пред камерата на bTV един протестиращите съдебни охранители - Ясен Тодоров.

Става дума за 100-те милиона лева, които прекратиха в зародиш МВР протестите в началото на европредседателството.

„С последното увеличение (5% при искани значително повече - б.р.) ни изравниха размера на заплатата с този на една чистачка в съда", посочи той. По думите му възнагражденията са „скочили" с 28-30 лв.

Има и други проблеми като липса на хора и липса на оборудване, които са особено болезнени в затворите.

Освен в София, днес протести ще има в още 14 града на страната, където има затвори и следствени арести.

В предаването „Преди всички" по БНР Георги Стоянов - член на УС на Синдиката на служителите на затворите в България, надзирател на затвора в Бобов дол коментира:

„Започваме годината с 5-процентно увеличение - това, което беше дадено за всички от правителството. Това е 30 лева на служител, което не е достатъчно и е подигравателно. Не смятам, че надзирателите си вършат по-лошо работата, отколкото колегите от МВР. Такава голяма разлика, а работим по един и същи закон - Закона за МВР".

Стоянов заяви, че заради съкращения през последните години в България има съдебни сгради без охрана, а в много затвори има недостиг на персонал.

„Защото в момента се случва така, че ние не можем да ползваме годишните си отпуски, натрупваме много извънреден труд, работим през ден - нищо, че всички говорят, че работим 24 часа и почиваме три дни... Това не е вярно. Истината е такава - работиш 24 часа, почиваш 12 и отиваш пак да работиш. Това са сериозни неща и наистина, да, затворите се охраняват на мускули", допълни Стянов.

Един от най-многобройните протести е пред затвора в Ловеч, където се събраха над 200 души. Заместник-председателят на синдикалната организация там Нейко Комитски посочи какво предизвиква недоволството на служителите:

„За пореден път сме излъгани. За пореден път сме прехвърлени в следващия бюджет. Обещания, които бяха поети от министъра на правосъдието лично за увеличаване на специфичните условия на труд и трудовите ни възнаграждения. Обещаха ни колкото да спрем да протестираме във връзка с европредседателството", обясни Комитски пред БНР.

Синдикатът на служителите в затворите и Синдикат "Охрана" обмислят и национален протест. Тепърва предстои да бъде решена на коя дата ще бъде той.