/КРОСС/ Иван Таков, столичен общински съветник от БСП, интервю в предаването „Беновска пита" по „Радио К2" и „Канал 3".
Бюджетът на София за 2018 година
- Вие отправихте упреци, че нещата не се извършват в открити процедури, казано най-общо. Какво се случи в Столичната община? Много сладко заглавие в агенция „Фокус" чета: „След четиричасов дебат, цитати от песни и без одобрено предложение на опозицията - Столичният общински съвет прие бюджета на София 2018". Това съдържа ли цялата истина?
- На кратко - това съдържа цялата истина. Нищо изненадващо не се случи. Един бюджет, на който основният аргумент и гордост е, че е рекорден бюджет, но това е доста подвеждащо. Това е един бюджет, който е заченат в лъжа. Това е бюджет, който се изготви без участието, активното, на общински съветници. Като казвам активно участие - имам предвид по политиките и приоритетите, които според нас са важни за София, както и по инвестиционната програма. Точно заради това за миналата година изпълнението на инвестиционната програма е 56 000 000 лева.", каза роденият през 1979 г. в София финансист.
- Защо, кому е нужно, за какво им е на ГЕРБ, на Йорданка Фандъкова, на Елен Герджиков, на Орлин Алексов - да зачеват, както казахте, този бюджет в лъжа. Какво постигат?
- Още след лятната почивка няколко пъти задавам този въпрос, не получихме конкретен отговор - какво се случва, защо не влизат за гледане в комисиите заместник-кметовете, с техните приоритети, да ги чуем с инвестиционната програма. Поради тази причина 56% изпълнение, 210 000 000, неусвоени, лева за София, за миналата година. Сега отново се бием в гърдите с най-голямата инвестиционна програма от 540 000 000 лева, но 210 000 000 лева са от миналата година, които остават, те просто не са изразходвани.
Съзвучието между президента Радев и опозицията
- Нещо шеговито искам да спомена тази седмица, то се повтори и като твърдение на две места - в сряда президентът Радев каза, че „парламентът е нотариат", който заверява решенията, цитирам го малко свободно, на Министерския съвет, а в четвъртък Калоян Паргов, лидерът на Вашата група в Столичния общински съвет, каза, че Вас Ви използват за гумен печат. Това, разбира се, не го казва за първи път и не го казва само той, но каква е приликата между президента и групата на БСП - СОС за да използват еднаква терминология?
- Приликата не е в терминологията, приликата е в това, което се случва и в парламента, и това, което се случва в Общинския съвет. За нас това поведение, от страна на управляващите, принизява Общинския съвет до функции - продължение на администрацията на Столична община.
-Разбирам, че е хубаво да има и остроумие, но Вашите изказвания, Вашето и на Калоян Паргов, в което беше спомената една песен на Слави, накара Орлин Алексиев, председателят на Бюджетната комисия, да цитира песни. Така ли се разбирате, с пеене, можете да вземете да тактувате, да почукате и да потропвате?
- Никога не сме се разбирали така. Моите становища винаги са били компетентни и аргументирани, но като липсват контрааргументи изпадаме в такава риторика. След четири часа дебати е нормално да се случи нещо такова.
Мръсният въздух в София
- Може ли, г-н Таков, да откроите основните недостатъци в бюджета и не само да ги кажете, а да прогнозирате до какво ще доведат, ако се случат по начина, по който Вие ги виждате като недостатъци?
- Те се виждат във всички години назад, недостатъците, защото това е същият бюджет отпреди десет години, с инфлационни коефициенти. В момента въздухът в София е ужасен. Системата за ранно предупреждение не отчете този размер на замърсяване, който го има в момента, затова днес пуснаха „зеления билет", значи е над 200 микрограма на кубичен метър, което е много.
- Какво значи - „тя не отчете", какво ѝ е на нея - не работи, стара е, какво значи не отчита, защо!?
- Как ще е стара, тя беше направена преди няколко месеца. Не отчете реалното замърсяване, което имаме в момента, както и не отчете замърсяванията, най-големите, в началото на януари.
- Всеки нормален човек си го представя като един датчик, който, ако не ми отчита в колата какъв ми е размера на оставащото гориво, значи не работи.
- Това е по-сложно е от датчик. Като питаме защо не работи, в 20% от случаите можело да не покаже верни данни - това ни се отговаря, такава била философията на тази система.
- Може да има въздушни течения.
- Трябва да отчита точно тези въздушни течения, това е идеята, ако не отчита правилно - за какво ни е такава система и всичките мерки, които сме базирали в този доклад, който се прие в четвъртък, стават излишни.
- До колкото разбрах ние нямаме системни наблюдения от годините назад върху чистотата на въздуха. Ще кажете - може би не е бил толкова замърсен.
- Имаме, тази система за ранно предупреждение се базира на исторически данни, които тези станции са събирали. Тази станция, която е в „Младост", в момента не е включена в тази система. Да я върнат обратно на „Орлов мост", където вече има събрани данни от десетина години назад, за да може да бъде включена в тази система за ранно предупреждение.
- Не Ви разбрах, защо Младост да не се изследва, там живеят толкова много хора, това е един голям град, това е Бургас, примерно? Сега на „Орлов мост" няма ли?
- Тази станция беше на „Орлов мост" - най-замърсеното място може би в София, преместиха я в „Младост". Затова казвам - ние нямаме реално отчитане. С пет станции в София не може да хванем реалното положение в града.
- На следващата сесия какво ще искате или на комисия?
-Аз съм поискал няколко неща. Нито едно от предложенията ни не беше прието. Аз участвах в тази работна група за изготвяне на доклада за мерките за мръсния въздух. За доклада по бюджета и нашата алтернативна инвестиционна програма - нищо от това не беше взето под внимание.
Недостатъците в актуалния бюджет на София
- Да ми кажете пет неща, които са най-тежките проблеми, според Вас, в този бюджет и какво ще се случи, ако те бъдат реализирани по начина, по който са замислени?
- Всичко в този бюджет, едва ли не, е за екология, но в този доклад, който приехме, се казва - ще изграждаме буферни паркинги, ще правим ново депо за строителни отпадъци. Това са мерки за справяне с проблема с въздуха, няма нито един лев заложен в бюджета за тези мерки, които сме приели с доклад. Друг много сериозен минус в този бюджет 2018 г. - „София - Европейска столица на спорта". Знаете ли колко заделяме за спорт за 2018-а - 0,2%. Здравеопазването - ДКЦ сградите са общинска собственост. Много голяма част от тях са в трагично състояние. Миналата година за около 26-27 ДКЦ-та се даваха 1 500 000 лева за ремонти, за капиталови разходи, което е недостатъчно. Тази година са намалени на 800 000 лева. Отбрана и сигурност - един от техните приоритети, който според нас е много важен в момента. За миналата година изпълнението на разходите е под 60%. Това значи по-малко сложени камери, по-малко разходи за общинска полиция и така нататък. В капиталовата програма ние имаме основни забележки, като изключим метрото.
- Ще се вложат и много пари в реконструкции на централни, големи улици, обекти. Вие сега ще ми говорете за междублоковите пространства и малките улици, няма лошо.
- Не може всичко да отива за центъра и за големите булеварди. Има все още квартали в София, които нямат тротоари, нямат осветление, улиците са в безобразно състояние. Ние трябва да имаме приоритети, казваме 2018-2019 г. строим, да кажем общински жилища - един много наболял в момента проблем. Десет години си говорим, че има проблем с детските градини и с яслите. Вярно е, преди десет години имаше 15 000 деца извън детските градини, но още са четири-пет хиляди.
- Професор Пимпирев каза, че и президентът, и опозицията имат право да протестират и това е хубаво. Какво ефективно обаче Вие, БСП - Столичен общински съвет, ще направите, освен публичното говорене, какво можете да направите ефективно?
- Ние не спираме да го правим за районите, за които отговаряме, аз отговарям за три софийски района. Нашите общински съветници всеки ден са на терен и с каквото, и колкото можем се опитваме да решаваме дори и дребни, ежедневни, злободневни проблеми на хората.
- Защо сте в политиката, г-н Таков?
- Знаете ли, че това го започнах като хоби, което почна да ми отнема все повече време. Защото наистина смятам, че има с какво да допринеса и наистина знам, че мога да помогна с нещо.