/КРОСС/ Утре в Сочи се провежда Конгресът на сирийския национален диалог. Задачата на Конгреса е намирането на окончателно решение на проблемите в Сирия, прекратяването на огъня и следвоенното възстановяване на страната. Една от главните теми ще бъде новата сирийска конституция.
Не вярвам, че могат да се очакват конкретни резултати. Напротив, обстановката, в която се намира регионът и особено Сирия, в този момент, е много по-тежка отколкото времето, когато се провеждаха останалите кръгове - двата формата, единият в Женева, където се проведоха 8 кръга преговори и тези в Астана. Това каза в интервю за предаването „12+3" Симеон Николов от Центъра за стратегически изследвания.
Според него, регионът вече се намира в напълно нова ситуация след очерталото се поражение над Ислямска държава: Това противоборство между силите - Русия, САЩ, Турция, Иран, Саудитска Арабия и опозиционните сили, вече имат друга ориентация. Освен това няма единство в позициите на тези сили от сирийската опозиция.
По-скоро на този форум ще се търси изясняване на проблемите, които се появяват на този нов етап на развитие. Едно събитие ще оказва влияние върху тези преговори и това е военната интервенция на Турция в Сирия, което подсказва и това, че делегацията на Турция ще постави по-остро своите искания, претенции. Ако търсим някаква прогноза, може би, трябва да стъпим на едно сравнение между интересите на тези фактори. Очертава се, че има съвпадение между интересите на САЩ и Турция по въпросите за прекъсване на коридора Иран-Ирак-Сирия-Ливан, т.е. противопоставяне на влиянието на Иран в Сирия и региона. Това обединява тези страни. Второ - интересите между Русия и САЩ път се срещат в желанието да ограничат ролята на кюрдския фактор. На трето място - натискът на Турция върху кюрдите в този момент е в полза на Русия, която иска да ги тласне под шапката на една централна сирийска власт. А несигурните позиции на Р. Ердоган за оттеглянето на Башар Асад - зависи от това какво ще бъде отношението на Дамаск към кюрдите. В зависимост от това Ердоган