Българските политици са фискално безотговорни, ще обеднеем за два дни, ако махнем валутния борд
Секция: Коментари
30 Януари 2018 19:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Българските политици са фискално безотговорни, ще обеднеем за два дни, ако махнем валутния борд

/КРОСС/ Без значение дали България ще е част от Еврозоната, или не, две неща са сигурни - страната ни се нуждае от ефективен банков надзор и при бързо премахване на валутния борд има огромен риск от рязко обедняване на населението. Около тези позиции се обединиха в студиото на „Лице в лице" ексминистърът в две правителства Николай Василев и главният редактор на Експертния клуб за икономика и политика Георги Вулжев.

Според Василев липсата на инициативност у правителствата след това на НДСВ са довели до забавеното ни влизане във валутния съюз, но сега то е повече от необходимо, защото ще покаже България като „първокласна, модерна държава".

„Имиджовият аргумент е най-слаб", контрира Вулжев.

Той отбеляза, че страна с високо ниво на корупция като България може да се окаже бързо в ситуацията на Гърция - в дългосрочна криза заради безотговорните действия на политици и банки, които знаят, че финансовата система ще бъде „спасена" от Брюксел при проблеми.

„Нашите политици са фискално безотговорни. Дори да са фискално отговорни и да сме отличници като Германия, тогава влизаме в един съюз, в който ще плащаме за безотговорността на страни като Гърция, както се случи с германските данъкоплатци", допълни той.

Според него нашата страна в момента е „отличник" само заради валутния борд и липсата на някой, който да ни спаси.

Василев коментира, че и сега политици популисти могат да съборят борда, а ако след 10 години не сме в Еврозоната вероятно няма и никой в ЕС да се опита да ги спре.

„За нацията би било катастрофално, ние ще обеднеем за два дни, ако махнем валутния борд", подчерта той.
Той обаче посочи, че влизането в еврозоната значи ефективен банков надзор: „По-добре ли е Франкфурт и Брюксел да надзирават банковата ни система или никой да не я надзирава?".

Вулжев отбеляза, че има опция да влезем в механизма за банков надзор и без да сме в Еврозоната. Според него ЕЦБ вероятно би спасила КТБ или би дала на правителството инструмент за спасяването на трезора.