Лекарствата за редки заболявания няма да минават през обществени поръчки
Секция: Здраве
31 Януари 2018 11:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Лекарствата за редки заболявания няма да минават през обществени поръчки

/КРОСС/ Лекарствата за редки заболявания няма да минават през обществени поръчки. Това решиха депутатите, приемайки на първо четене промени в Закона за обществените поръчки. "За" гласуваха 119 народни представители, eдин беше "против", а 21 се въздържаха, предава БНР. Става въпрос за лекарства, които са разрешени за употреба у нас, но липсват на пазара и са без алтернатива за даден пациент. Те касаят много малко пациенти, предимно деца, кандидатстващи пред Фонда за лечение.

Председателят на Здравната комисия Даниела Дариткова, която е и вносител на проекта, призова:

„Аз наистина смятам, че е изключително важно да подкрепим това изключение от закона за обществените поръчки, защото то е в интерес на българските пациенти, които са без терепевтична алтернатива в България , в интерес най вече на децата, които се нуждаят от навременно лечение за заболявания, които са редки".

От БСП обаче поискаха да има ограничения. Зам.-председателят на Здравната комисия Георги Йорданов обяви:

„Да се въведат финансови прагове, в които процедурата може да се осъществи без обществена поръчка, а когато сумите са големи там вече наистина да има обществена поръчка, защото не искам темата за корупцията в здравеопазването да става водеща тема от тази трибуна и в нашата страна".

Той изрази и още едно опасение:

„Медикаменти по редица съображения и поради редица взаимоотношения в световната фармацевтична индустрия в даден момент се монополизират от една фармацевтична фирма. Това не са нови молекули. Тя ги изтегли от регистрацията, Република България, тъй като тук пазарът е много малък и тогава съществува възможност те да налагат цена".

Даниела Дариткова обаче отхвърли тези аргументи.

„Не може да се предвиди на каква стойност е медикаментът, необходим за нововъзникнало рядко заболяване сега открито".

Нигяр Джафер от ДПС също призова за подкрепа на промените:

„Ние винаги сме защитавали позицията, че дори да има и едно дете с такова рядко заболяване в България, то има право да бъде лекувано с този медикамент, ако медицината, ако иновациите, ако технологиите са намерили това лекарство за това заболяване".

Съпартиецът ѝ Джевдет Чакъров предложи в края на годината да бъде направена рекапитулация и да се види ефектът от нововъведението.

Всяка година по предложение на болниците се утвърждава списък с въпросните медикаменти и те се доставят за нуждаещите се пациенти. В него попадат и продукти за масова употреба, които липсват у нас, защото са изтеглени по различни причини. 

Българският фармацевтичен съюз изцяло подкрепя нормативната промяна. Към момента в списъка на Закона за лекарствените продукти са включени 37 международни непатентни наименования с около 70 търговски марки, което при над 7 000 разрешени за употреба лекарствени продукти в България е изключително ограничено като бройка.

Парламентът ще разгледа на второ четене и промените в Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили, който урежда влизането и пребиваването на въоръжени сили на територията на страната, както и отговорностите на националните органи по тяхното осигуряване и ще се отнася само за военнослужещи и членове на цивилния компонент от съюзнически или чужди въоръжени сили, които са част от структура на НАТО на наша територия, както и придружаващите ги зависими лица.