ГДБОП засекли 80 случая на комуникация между педофили и деца през миналата година
Секция: БЪЛГАРИЯ
01 Февруари 2018 09:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ГДБОП засекли 80 случая на комуникация между педофили и деца през миналата година

/КРОСС/ Имаме над 80 случая на комуникация между педофили и деца през миналата година, обяви в „Тази сутрин" по bTV Явор Колев, началник на отдел „Трансгранична организирана престъпност" в ГДБОП.

Всички са докладвани на прокуратурата. Лицата са установени и има повдигнати обвинения, допълни той.

„Тези хора обикновено са много добри психолози, защото преследват собствените си отвратителни нужди и в този нагон достигат до крайности", заяви Колев.

„Много малки деца, включително и моята внучка на 4 г., прекарват много време в браузване в интернет. Гледа клипчета, постоянно е в платформите за видео стрийминг. Там може да попаднеш и на много неподходящо съдържание. Но ние не трябва да ограничаваме, трябва да говорим с тях и да наблюдаваме това, което те правят, да сме наясно, че когато детето е с телефона или таблета, не е в безопасност", коментира той.

Явор Колев разказа подробности и за системата „Амбър Алърт", която подпомага дейността по издирване на изчезнали или отвлечени деца, като ангажира огромен кръг от обществото в тази дейност. Тя беше въведена у нас преди дни.

„На страницата на всеки един от потребителите на „Фейсбук" в България, които са над 4 милиона, в радиус от 200 км от изчезването на детето един постер, който съдържа всички данни за детето и евентуално за автомобил, с който то е било отвлечено", обясни Явор Колев.

„Обикновено информацията за изчезнало дете се получава в секторите „Издирване", където родители или близки подават сигнал. Тази информация се прецизира, обработва се от специалистите от тези сектори и се подава на ГДБОП, където се изготвя този постер, съдържащ всички данни на детето - височина, ръст, години, актуална снимка", посочи той.

„Идеята е всеки един потребител, ако забележи детето или автомобила, с който е било отвлечено, да се обади на посочен телефон в ГДБОП, който работи 24 часа в денонощието 7 дни в седмицата", разясни Явор Колев.

По думите му чрез тази система от 2015 година до момента само в САЩ са установени и върнати в семействата си над 900 деца.