/КРОСС/ В България трябва да има правозащитна институция, която да работи в съответствие с най-високите стандарти на ООН за защита правата на човека и тази инициатива заслужава подкрепа. Това ще допринесе за издигане авторитета на държавата ни и ще даде гаранции на българските граждани, че за техните права работи институция с най-висок статут." Това заяви депутатът от БСП Красимир Янков от парламентарната трибуна, по време на обсъждането на Закона за изменение и допълнение на закона за омубдсмана.
- Още през 1993 г. Общото събрание на ООН приема с резолюция т.нар. „Парижки принцип" или Принципи за статута на националните институции и правозащитни организации. Според тези стандарти институцията на омбудсмана в България е акредитирана със статут „Б" , като "А" е най-висок, а „С" най-нисък според тези стандарти.
- Според предложените изменения и допълнения разглеждани днес в пленарна зала, ще се даде възможност на законодателството да се доближи до най-високите стандарти според Парижките принципи и закона да отговори по-адекватно на изискванията, статута и правомощията на национален орган отговарящ за защитата на правата на българските граждани, какъвто е омбудсманът.
- Според Красимир Янков промените в закона, ще осигурят повече прозрачност в работата на омбудсмана и неговия екип и ще гарантират, предвидените правомощия по Конституция на този орган.
- Янков припомни в изказването си, че битката на омбудсмана срещу монополите е добре известна. Според депутата от БСП „Кампаниите за защита на потребителските, социални и трудови права на гражданите са знакови за работата на обществения защитник". Според него обаче в сега действащия закон не e отразено изцяло конституционната разпоредба за защита на всички права и свободи на гражданите на страната.
- Янков обоснова своята подкрепа запредложените промени в Закона за омбудсмана, като ги нарече „навременни и с важно значение и в национален и в международен аспект за работата на обществения защитник".