/КРОСС/ Президентът Росен Плевнелиев (2012-2017) се яви като свидетел по делото срещу бившия военен министър Николай Ненчев за договора с Полша за ремонт на самолетите МиГ-29. Ненчев е на съд по две обвинения - че не е задействал договора с руската корпорация "РСК МиГ "за ремонт на българските двигатели за изтребителите и че не е утвърдил проект за инвестиционен разход за ремонт на агрегати и доставка на резервни части за самолетите.
При влизането си в Съдебната палата президентът Росен Плевнелиев обяви, че за първи път е свидетел в съдебна зала и ще отговори на въпросите на журналистите след като даде показанията си пред съда.
По отношение на Ненчев Плевнелиев заяви категорично, че бившият министър на отбраната не е действал по самоинициатива, а е имал политическа рамка, в която, по думите на Плевнелиев, водещо е било съвместимостта с НАТО.
Плевнелиев акцентира в изложението си пред съда на изострените през 2014 година отношения между ЕС и НАТО, от една страна, и Русия, от друга. Плевнелиев посочи като основен елемент в показанията си среща на върха на НАТО в Уелс, на която е обърнато специално внимание на страните, които разполагат със старо руско оборудване - че то не е съвместимо със стандартите на НАТО. Както и че на същата среща е даден като добър пример Полша, за това , че е успяла да надгради своите МиГ-ове така че да са съвместими със стандартите на НАТО. Тогава президентът на Полша Комаровски е заявил, че полските заводи могат да ги надградят и той е казал това на Ненчев. Полша може да ни помогне да надградим МиГ-29.
"По това навреме ние знаехме, че вървим към санкции срещу Русия, заради крещящото неспазване на принципите на световния ред", заяви Плевнелиев. Знаехме, че РСК МиГ и други компании щяха да попаднат там", коментира Плевнелиев.
Той допълни, че е говорил с Ненчев за това, че РСК МиГ поставят тежки условия, като от една страна, са по-скъпи, и е бил информиран от министъра на отбраната, че РСК не могат да направят съвместимост със стандартите на НАТО.
Предметът на преговорите с Полша е ремонт, така, че да се постигне съвместимост със стандартите на НАТО, стана ясно още от думите на Плевнелиев.
Бившият президент обясни още и за заседание на Консултативния съвет по национална сигурност от април 2015 година, на което участниците се обявяват в общо становище за повишаване на съвместимостта с НАТО и посочват, че каквито и инвестиции да се правят, трябва да допринасят в тази посока.
Плевнелиев обясни още, че не е бил запознат със становище на външно министерство, според което ремонтът на самолетите в Русия не противоречи на санкциите.
Той обясни, че не е представител на изпълнителната власт и затова е нямало как да предприеме стъпки самолетите да се ремонтират в Русия, в отговор на въпрос на прокурора защо не е предприел стъпки за ремонт на самолетите в Русия.
На излизане от залата Плевнелиев заяви, че след Уелс са се провеждали още много срещи във връзка с приетия план за действие и мерки за повишаване на съвместимостта и как България да се включи.
Според него това не е еднолична идея на министър Ненчев и изрази несъгласие, че началото на този процес е посещението му в Полша. Още в Уелс са обмисляни варианти за повишаване на съвместимостта и тя се превръща в основна цел, твърди Плевнелиев.