/КРОСС/ Непоказани уникати от периода, когато сме били под Османско власт представи Националния исторически музей в изложба. Иновативната експозиция беше открита от новия директор на музея доц. д-р Бони Петрунова.
Уникалните образци в изложбата обединяват църковното с народното изкуство. Те са създадени в най-тъмния период от нашата история. Време, когато няма българска държава и църква и когато единствено вярата крепи българския народ. Затова религиозното отражение, дори върху накитите, е много силно.
„Най-често изобразявани са Св. Георги, който е най-големият убиец на злото, който предпазва от злите сили и Св. Богородица, която е покровителка на жените, на майките, на семейството. Те са изобразявани чрез седеф, чрез изковаване, чрез други техники в златарството", обяснява Димитър Василев - етнолог в Националния исторически музей.
Изложбата показва също икони на светци покровители на занаятчии. Именно те основно са дарявали средства за икони и църкви.
Акцент в изложбата са четири кутии, в които монаси са събирали дарения за църквите и манастирите. Те са от манастир в днешна Гърция и са изключително изящни, изработени са от сребро с позлата, с инкрустирани скъпоценни камъни и кована релефна украса.