Непоказвани уникати от XV-XIX век представя Националния исторически музей
Секция: КУЛТУРА
10 Февруари 2018 10:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Непоказвани уникати от XV-XIX век представя Националния исторически музей

/КРОСС/ Непоказани уникати от периода, когато сме били под Османско власт представи Националния исторически музей в изложба. Иновативната експозиция беше открита от новия директор на музея доц. д-р Бони Петрунова.

Уникалните образци в изложбата обединяват църковното с народното изкуство. Те са създадени в най-тъмния период от нашата история. Време, когато няма българска държава и църква и когато единствено вярата крепи българския народ. Затова религиозното отражение, дори върху накитите, е много силно.

„Най-често изобразявани са Св. Георги, който е най-големият убиец на злото, който предпазва от злите сили и Св. Богородица, която е покровителка на жените, на майките, на семейството. Те са изобразявани чрез седеф, чрез изковаване, чрез други техники в златарството", обяснява Димитър Василев - етнолог в Националния исторически музей.

Изложбата показва също икони на светци покровители на занаятчии. Именно те основно са дарявали средства за икони и църкви.

Акцент в изложбата са четири кутии, в които монаси са събирали дарения за църквите и манастирите. Те са от манастир в днешна Гърция и са изключително изящни, изработени са от сребро с позлата, с инкрустирани скъпоценни камъни и кована релефна украса.