/КРОСС/ След десетилетия на отделени средства за инфраструктура в най-бедните райони на Европа ЕС трябва да инвестира в мигранти, за да предотврати "ядрена бомба" на граждански размирици. Това предупреди еврокомисарят по регионално развитие Корина Крецу, предава news.bg.
ЕС е предвидил 350 милиарда евро до 2020 г. по Кохезионната политика, с които съюзът цели да намали неравенството най-вече в Източна и Южна Европа.
"Социалната интеграция ще бъде решаваща през следващите години", заяви румънският еврокомисар по регионално развитие Корина Крецу пред Фондация "Томсън Ройтерс" на Световния градски форум - най-голямата в света конференция, посветена на градовете.
"Ако позволим гета и изолирането на мигрантите, те ще се превърнат в ядрена бомба в бъдеще", предупреди румънският политик на събитието в малайзийската столица Куала Лумпур.
Системата за прием на бежанци на ЕС бе близо да се срине през 2015 г., когато един милион бежанци заляха Европа. Полша, Унгария, Словакия и Чехия отказват да приемат мигранти. Спорът свърши в съда и отслаби единството на Съюза, което се разпространи и до други политики.
Сега вътрешните министри на ЕС се опитват да разрешат политическия въпрос чрез реформирането на системата за прием на бежанци.
Според Крецу, когато гражданите и мигрантите са в сблъсък, "кметовете са по средата".
ЕС използва нов подход за измерване на неравенството, който трябва да даде на политиците по-добро разбиране кои области са най-належащите, поясни тя.
"БВП на глава от населението не е много точен, защото не взема предвид тези джобове на бедност и безработица", продължи политикът.
„Докато Кохезионната политика е най-голямото постижение до момента в областта на традиционната инфраструктура, основните нужди в много райони на Източна Европа са пренебрегвани", подчерта еврокомисарят.
"Все още има хора, които умират заради качеството на водата, заради мрежите, които сме изградили преди 40-50 г.", изтъкна политикът.