/КРОСС/ От Сдружението на общинските болници заявиха, че са дискриминирани от държавата и я обвиняват, че отделя повече пари и внимание на болниците с държавно участие, като така обрича общинските на фалит, съобщава БНР.
Председателят на Националното сдружение на общинските болници /НСОБ/ д-р Неделчо Тотев обясни, че това, което изведе лекари и граждани на протест преди месец, не получи никакво разбиране от държавата за решаване на проблемите в общинското здравеопазване.
В тази връзка Тотев обяви, че общинските болници са готови за нови протести и се обмислят по-радикални действия. По думите му в момента по места се организират подписки, тъй като след последния протест нищо не се е променило. Тогава от общинските болници настояваха за финансова помощ от държавата в размер на 30 млн.лв., увеличаване на цените на около 17 клинични пътеки, по които основно се работи в общинските болници, както и промяна в изискванията на медицинските стандарти.
Сдружението се срещна последователно с представители на НЗОК, на Министерството на здравеопазването и на Комисията по здравеопазване в Народното събрание с искания за промяна в цените на клиничните пътеки, по които се работи най-често в общинските болници, както и с настояване за 30 милиона лева финансова помощ от държавата за спасяване на общинското здравеопазване.
В последните дни министърът на здравеопазването Кирил Ананиев е обяснил, че до три месеца се готви нов модел на здравеопазване и тогава той ще бъде представен за обществено обсъждане. Това изключително много притеснява Националното сдружение на общинските болници. Според тях този срок е твърде кратък, а общинските болници дотогава ще са пред фалит. Освен това е станало ясно, че промяна в цените на клиничните пътеки няма да има. Лекарите считат, че общинските болници няма да могат да излязат от този колапс и връщането отново и на Националната здравна карта, и на медицинските стандарти, ще доведе до закриването им.