/КРОСС/ В детските градини и училищата не трябва да има камери за видеонаблюдение. Около това становище се обединиха днес на среща просветното министерство, общините, учителските синдикати и родителски организации. На срещуположното мнение остана само представителят на Националния инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система. Той заяви, че протестите на родители срещу насилието в училище ще продължат.
Според просветното министерство задължително, масово, 24- часово наблюдение в детските градини и училищата не може да има, защото то би имало крайно негативен ефект. Агресията може да се пребори само с промяна на ценностната система, а видеонаблюдението не може да изгради такава.И още - видонаблюдение може да има единствено там, където всички родители и всички учители са съгласни.
„Министерството на образованието и науката не насърчава това. И не насърчава това преди всичко, защото това не изгражда доверие, точно обратното", обяви Даница Сачева, зам. министър на образованието и науката.
„МОН, институциите и синдикатите се обединихме срещу насилието в нашата образователна система. Всички се обединихме срещу насилието в нашата образователна система. Искаме да подчертаем, че от единични случаи не може да се прави глобална картина за самата система. В нея са ангажирани много хора, които работят и над 1 милион деца и ученици. И ако няма доверие, нито една система, няма да работи. Имаме няколко краткосрочни мерки, които много бързо могат да се реализират. Те са на ниво институции, училища и детски градини, механизми, които работят и срещу насилието, и срещу агресията. Ще разговаряме със самите институции. Педагогическите съвети са тези, които могат да направят много бърз преглед дали сработват самите механизми", допълни друг образователен зам.-министър Таня Михайлова.
„Синдикатът на българските учители е против видеонаблюдението в училище и детска градина. Всичко това нарушава добрата комуникация, добрите взаимоотношения", Янка Такева, която председател на въпросния синдикат.
Има и законови пречки за видеонаблюдението заради защитата на личните данни.Затова днес е решено да се създаде антистресова програма за учителите и всяка детска градина и училище да изработят мерки срещу насилието. С решението за видеонаблюденито не се съгласиха само протестиращите родители.
„Нашите предложения, които сме отправили, те включват и видеонаблюдение. На този етап няма възможност поне според обяснените законови пречки да се наложи такова, което за нас е разочароващо в крайна сметка", коментира Васил Николов, председател на Националния инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система.
Затова протестите ще продължат като видеонаблюдението не отпада от исканията, а родителите ще търсят законодателни промени за въвеждането му. Протест днес имаше в Добрич. Следващата седмица са Велико Търново и Перник.