/КРОСС/ Общинските съветници получават отсрочка за забраната за участие във фирми. Това става ясно от предложенията за промени в Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество, внесени от шефа на правната комисия в Народното събрание от ГЕРБ Данаил Кирилов и колегата му Християн Митев от „Обединени патриоти“, пише вестник "Монитор".
Според закона общинарите нямат право да са еднолични търговски, съдружници, акционери или пък да са в управителния или надзорния съвет на дадена компания, ако тя има сключени договори с общината, в чийто местен парламент са съветници. Същата забрана важи и за договорите с общински фирми. Това ограничение обаче вече предизвика хаос сред местната власт, като множество общински съветници предприеха мерки за излизане от фирмите си.
Депутатите предлагат този текст от закона да влезе в сила едва от 1 декември 2019 година, вместо да важи от края на януари. Това обаче на практика означава, че с мораториума ще трябва да се съобразяват следващите общински съветници с мандат 2019 година-2023 година, тъй като догодина трябва да се проведат местни избори.
В мотивите си народните избраници, които са внесли измененията посочват, че настоящите общинари вече са подали декларации за несъвместимост. В практиката обаче се създавали различни хипотези по отношение на вече сключени договори, като например такива за наем на помещения, които се ползват от личните лекари, които са и общински съветници, за техните кабинети. В мотивите към законопроекта се посочва също така, че за новите ограничения трябва да се осигури период, така че бъдещите общинските съветници да съобразят и да решат дали въобще искат да влязат в местната власт.
Предложените поправки всъщност са първите, касаещи новия антикорупционен закон. Ако бъдат приети, нормативният акт ще бъде приет едва няколко месеца, след като бе гласуван окончателно от депутатите в края на декември 2017 година и обнародван в Държавен вестник месец по-късно.