Илияна Йотова: Предизвикателствата пред Европа не са малко, въпреки че бе спряна евроскептичната вълна
Секция: ПОЛИТИКА
22 Февруари 2018 12:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Илияна Йотова: Предизвикателствата пред Европа не са малко, въпреки че бе спряна евроскептичната вълна

/КРОСС/ България трябва да предложи пътна карта за европейското бъдеще на Западните Балкани. Това каза в интервю за радио „Фокус" вицепрезидентът на България Илияна Йотова по повод предстоящата дискусия „Всички пътища водят към Европа? Перспективи за федерален съюз", която е част от официалната програма на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз.

По думите ѝ следващата крачка е България да предложи пътна карта за тези страни.

„България направи смела крачка не само с поставянето на темата Западни Балкани като свой приоритет, но успя да я наложи в Европейския съюз. Ако всичко става само на ниво говорене, не сме постигнали нищо. Ако дадем реална перспектива на тези страни за тяхното реално членство в ЕС, Софийският процес ще бъде записан в европейската история. Трябва да направим това усилие, трябва да намерим достатъчно съюзници, за да го подкрепят. Имаме два месеца на разположение и мисля, че при една добре свършена работа може да имаме и конкретни резултати", каза вицепрезидентът.

Тя допълни, че темата за Западните Балкани е в голяма степен част от темата за това каква Европа искаме.

„Кои ще бъдат външните граници на Съюза, в какви взаимоотношения ще бъде с Турция, каква е нейната перспектива, как обвързваме инфраструктурно тази част на Европа с останалите европейски партньори, как предпазваме новите страни от проява на двоен стандарт - тези въпроси трябва да получат своя отговор до края на 2019 година", коментира Илияна Йотова.

„Тази политика се оценява не само от нашите съседи, но и от нашите партньори", каза вицепрезидентът.

Илияна Йотова подчерта, че за да има ефектът, към който се стремим, темата за Западните Балкани трябва да бъде продължена от австрийското председателство, след това и от румънското.

Предизвикателствата пред Европа днес не са малко, макар че голямата евроскептична вълна беше спряна.

По думите на вицепрезидента не е достатъчно само да се говори за една по-свързана Европа.

„Трябва да се види какво стои зад една такава идея, какво стои по отношение на глобалното място на ЕС в международен план. Какво означава по-нататъшното разширяване на политическия съюз? Как ще бъде завършена икономическата и финансова система вътре в рамките на ЕС, между отделните държави членки? Как ще отговорим и на новите предизвикателства пред сигурността, говорим вече за отбранителен съюз. Не сме попитали все още нито националните парламенти, нито европейските граждани как си представят това и доколко тази идея е приемлива. Докато не отговорим на всички тези въпроси, няма как да продължим напред", коментира вицепрезидентът. Илияна Йотова обърна внимание и на големия въпрос за функционирането на самите европейски институции.

„Като се започне от начините, по които се избират комисарите, как се формират директивите и регламентите и се стигне до взаимоотношенията между Съвет, Парламент и ЕК, които в определени моменти се блокират взаимно", коментира вицепрезидентът.