/КРОСС/ От мандат 2019 - 2023 г. общинските съветници няма да имат право да бъдат еднолични търговци, съдружници, акционери, членове на управителни, надзорни или контролни съвети и на търговски дружества, които имат сключени договори с Общината, в която са съветници. Тези промени в Антикорупционния закон приеха депутатите на първо четене и второ четене, предава „Фокус".
С промените изискванията на Антикорупционен закон към общинските съветници, както и задължението им да подават декларация за имущество и конфликт на интереси ще влязат в сила от 1 декември 2019 г. В рамките на дебата председателят на Правна комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов коментира, че в промените предлагат равно решение за всички общински съветници без значение от политическата сила.
Заместник-председателят на ПГ на "БСП за България" Крум Зарков посочи, че проблемът се отлага във времето и с две думи "Дръж се корупция - ГЕРБ те гази".
Дебати възникнаха и по предложението на председателя на Правна комисия Данаил Кирилов законът да бъде разгледан и на второ четене. От БСП реагираха срещу това, тъй като е имало заявки за предложения между първо и второ четене. В крайна сметка 112 народни представители гласуваха „за" това законът да бъде разгледан и на второ четене, 48 - „против и 5-ма „въздържали се", с което предложението на Данаил Кирилов бе прието, а след това и промените на второ четене.
Това бяха първите промени в Антикорупционния закон след като той влезе в сила на 23 януари 2018 г.
Заради проточилите се дебати по промените в Антикорупционния закон депутатите отложиха гласуването на промените в Закона за обществените поръчки.