Антикорупционният закон получи първите си промени, съветниците няма да правят бизнес със своите общини от 2019-а
Секция: ПОЛИТИКА
23 Февруари 2018 11:07
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Антикорупционният закон получи първите си промени, съветниците няма да правят бизнес със своите общини от 2019-а

/КРОСС/ От мандат 2019 - 2023 г. общинските съветници няма да имат право да бъдат еднолични търговци, съдружници, акционери, членове на управителни, надзорни или контролни съвети и на търговски дружества, които имат сключени договори с Общината, в която са съветници. Тези промени в Антикорупционния закон приеха депутатите на първо четене и второ четене, предава „Фокус".

С промените изискванията на Антикорупционен закон към общинските съветници, както и задължението им да подават декларация за имущество и конфликт на интереси ще влязат в сила от 1 декември 2019 г. В рамките на дебата председателят на Правна комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов коментира, че в промените предлагат равно решение за всички общински съветници без значение от политическата сила.

Заместник-председателят на ПГ на "БСП за България" Крум Зарков посочи, че проблемът се отлага във времето и с две думи "Дръж се корупция - ГЕРБ те гази".

Дебати възникнаха и по предложението на председателя на Правна комисия Данаил Кирилов законът да бъде разгледан и на второ четене. От БСП реагираха срещу това, тъй като е имало заявки за предложения между първо и второ четене. В крайна сметка 112 народни представители гласуваха „за" това законът да бъде разгледан и на второ четене, 48 - „против и 5-ма „въздържали се", с което предложението на Данаил Кирилов бе прието, а след това и промените на второ четене.

Това бяха първите промени в Антикорупционния закон след като той влезе в сила на 23 януари 2018 г.

Заради проточилите се дебати по промените в Антикорупционния закон депутатите отложиха гласуването на промените в Закона за обществените поръчки.