Министърът на енергетиката подава оставка
Секция: ПОЛИТИКА
23 Февруари 2018 13:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министърът на енергетиката подава оставка

/КРОСС/ Министърът на енергетиката Теменужка Петкова подава оставка. Причината - да няма съмнения за нейно влияние при сделката с ЧЕЗ.

Оттеглянето ѝ е аргументирано с факта, че познава Гинка Върбакова - собственика на „Инерком". Именно тази компания бе обявена за купувач на българския бизнес на ЧЕЗ.

„Познавам тези хора от 20 години, но не съм кума на Върбакова", коментира Петкова

„Разговарях с премиера Бойко Борисов и ще депозирам оставката си, а той ще вземе решение какво да направи", посочи тя.

„Понеже не искам по никакъв повод да се коментират отношения, да има поводи за съмнения по отношение на сделката, да се намесва името на премиера. Това, което смятам, че трябва да се направи в такава ситуация, при най-малкото съмнение за проблеми, влияния или въздействия, достойната постъпка е човек да си подаде оставката", каза още Петкова, цитирана от агенция „Фокус".

„Българските институции оттук нататък ще кажат тежката си дума. Това, че чешката държава е избрала определена компания не означава нищо. Предстои тежката процедура по одобрение на сделката от КЗК, КФН и КЕВР", каза пред журналисти Петкова.

По-рано през деня депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев обяви, че ДАНС ще разследва сделката, тъй като компанията купувач на ЧЕЗ притежава капитал, който не отговаря на подобна покупка.

„ДАНС е в правото си и според мен трябва да бъде направена пълна проверка във връзка с компанията и възможностите тя да осъществява дейността си спрямо националното законодателство и националната сигурност", коментира Петкова

„Процедурата за ЧЕЗ е проведена от чешката държава. Българската държава и правителство нямат никакво отношение към този процес. Процедурата се провежда по чешкото законодателство и това изключва абсолютно всякакви хипотези и съмнения за намеса на правителството за вземането на решението на чешката държава", изтъкна Петкова и уточни, че от ЧЕЗ не са искали мнението на българската държава за сделката.

Какъв ще е изходът - дали оставката ще бъде приета, ще се решава на Коалиционния съвет, коментира зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. Чака се премиерът Бойко Борисов да се прибере от Европейския съвет, на който присъства.

Оставката на Петкова е прибързана, коментира пред журналисти министърът на финансите Владислав Горанов.

„Не намирам аргументи за нея", каза той и посочи, че е странно всеки да носи отговорност за действия и бездействия на приятел.

„Не виждам нищо укоримо в тази сделка, но това е нейно решение", каза още Горанов.

Въпреки мнението на финансовия министър, се оказа, че лично премиерът Бойко Борисов е поискал оставката на Теменужка Петкова.

"Посъветвах Теменужка Петкова да отиде в парламента и да обяви оставката си. Това е почтеното и правилното. За да не дам никаква възможност да се влияе на репутацията на правителството, на мен или на Теменужка Петкова, която е честен човек. Като се върна ще се срещна с коалиционните партньори, ще предам това, което мисля и заедно ще вземем решение кой да я замести", обяви Бойко Борисов от Брюкселв.

„За съжаление, Теменужка Петкова каза, че ги познава тези хора и не бих оставил ни най-малко съмнение в който и да е българин, че стоим зад една абсолютно частна сделка. Искам да потвърдя, че по никакъв начин не сме повлияли на сделката за ЧЕЗ. Няма как да контролираме сделка в Чехия между частни компании, нито да ѝ попречим", изтъкна той.

„Институциите ще си свършат работата. Години наред сме се борили да имаме независими регулатори и нито енергийният министър, аз или който и да било може да повлияе на тази сделка", каза още Бойко Борисов.