До края на годината ще бъде възложена рехабилитация на засегнат от свлачище участък от първокласния път между Свиленград и Капитан Андреево
Секция: БЪЛГАРИЯ
23 Февруари 2018 13:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
До края на годината ще бъде възложена рехабилитация на засегнат от свлачище участък от първокласния път между Свиленград и Капитан Андреево

/КРОСС/ До края на годината ще бъде възложена рехабилитация на засегнат от свлачище участък с дължина 200 м от първокласния път между Свиленград и с. Капитан Андреево. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков при участието си в редовния парламентарен контрол днес. Той информира, че за участъка е осигурено необходимото финансиране. Обектът е включен на първо място в списъка на приоритизирани свлачища, изготвен във връзка с процедурата за „Превенция и противодействие на свлачищните процеси за ограничаване на риска от тях", която се финансира с общо 65 млн. лв. по Приоритетна ос 4 на Оперативна програма „Околна среда 2014-2020".

Министърът съобщи още, че Агенция „Пътна инфраструктура" е осигурила финансиране за укрепване на засегнатата от свлачището отсечка и в началото на септември 2017 г. е стартирана процедура за избор на изпълнител за извършване на проучвателно-проектантски работи и упражняване на авторски надзор за укрепване на участъка от път I-8.

В случай че решението за избор на изпълнител не бъде обжалвано, най-късно до началото на април тази година ще бъде сключен договор с избрания проектант. Срокът за изпълнение на поръчката е 40 календарни дни от датата на сключване на договора. Веднага след приемането на работата ще стартира и процедурата за избор на изпълнител на строителството. Ако няма обжалване на процедурата за проектиране и авторски надзор, тръжната процедура за избор на строител може да започне в края на месец май, заяви министър Нанков.

Срокът за подаване на проектното предложение по оперативната програма е до 28.06.2018 г. Ако няма обжалвания, още през тази година ще възложим, стартираме и ще завършим реалното строителство и укрепване на свлачището, коментира министърът и посочи, че индикативната стойност за всички дейности по възстановяване на засегнатия от свлачищния процес участък е 6,5 млн. лв. с ДДС. Точните параметри на строително-монтажните работи, както и дължината на пътния участък, в който те ще се извършват, ще бъдат ясни след приемането на проекта на Експертен технико-икономически съвет в АПИ.

Агенцията е предприела конкретни действия за подобряване цялостното състояние на участъка от път III-702 Пристое - Подайва - Исперих на територията на област Разград, информира още регионалният министър в отговор на въпрос. До средата на месец април т. г. ще бъде изготвен технологичен проект за превантивен ремонт на участъка с дължина 20 км. Изготвено е задание за проектиране на стойност 80 000 лв., а стойността на видовете работи ще възлезе на около 10 млн. лв. в зависимост от това каква технология ще се предвиди. След като проектът бъде одобрен от експертите на Агенция „Пътна инфраструктура", Института по пътища и мостове и Областна дирекция на МВР - Разград с оглед въвеждането на временна организация на движение в участъка, ще се пристъпи незабавно към осигуряване на необходимите средства от бюджета на АПИ и пътят ще бъде основно рехабилитиран в рамките на 2018 г. по договора за текущ ремонт и поддръжка.

При участието си в днешния парламентарен контрол министър Нанков съобщи още, че през тази година приоритетен обект на територията на област Перник ще бъде ремонтът на път I-1, в участъка от бензиностанция „Лукойл" до п.в. „Даскалово", поради високата интензивност на движение в пиковите часове и образуването на задръствания. Ремонтните дейности ще включват освен подобряване състоянието на отсечката, също така изпълнение на реверсивно движение чрез светофарни уредби.

Страдаме от системното недофинансиране в пътния сектор, поради което има стотици участъци от републиканската пътна мрежа в недобро състояние, коментира също министърът. Намираме системното решение с въвеждането на тол-таксите и електронните винетки. Той изрази увереност, че с въвеждане на тол-системата ще бъде решен хроничният проблем с недостига на средства в пътния сектор, а след 4 до 6 години темата за състоянието на второкласните и третокласните пътища няма да стои на дневен ред.