Нина Николина дебютира с "Магическите гласове на България" в Страсбург
Секция: ЛЮБОПИТНО
27 Февруари 2018 12:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нина Николина дебютира с "Магическите гласове на България" в Страсбург

/КРОСС/ Гала концертът в престижната зала Cité de la musique събира европейския елит по повод Българското председателство

Нина Николина е музикален продуцент и една от певиците в новия проект "Магическите гласове на България", който ще има официална премиера на 9 март в престижната, концертна зала Cité de la musique в Страсбург.

Новият проект е гвоздей в програмата на гала концерта, организиран от Министерство на културата, Българския културен институт в Париж и мисията ни в Страсбург по повод Българското председателство. Това е второто голямо събитие в чужбина след откриващия концерт в Брюксел в началото на февруари.

Галата ще мине под наслов "Женските гласове на България" и включва изпълнения на новата формация "Магическите гласове на България", в която участват някой от най-гласовитите певици на народни песни като - Александра Борисова, Бисерка Пиларска, Атанаска Бонева, Таня Първанова, Еличка Кръстанова.

Нина Николина ще представи и друг свой популярен проект "Пендара етно проджект", в който народната музика се среща със съвременната електронна сцена.

В проекта участва и дългогодишният, музикален партньор на Нина Николина - перкусионистът, композитор и музикален продуцент Калин Вельов. Той е единственият мъж в спектакъла в Страсбург.

За разлика от обичайните си перкусии, този път Калин Вельов ще има соло на тъпан.

По време на концерта ще прозчвучат някои от най-популярните, български народни песни като "Седнало е Джоре", "Бре Петрунко", "Дилмано" , "Полегнала е Тодора" и "Мори айда, айда ".
"Това не е традиционен концерт, а мултимедиен спектакъл, в който се разказва историята на българската песенна традиция - от древността до наши дни", казва режисьорът на спектакъла Любомира Костова.

Тя, заедно с режисьора на мултимедията Ема Константинова и сценариста Георги Тошев, представят панорама от най-доброто на женските гласове на България през годините.

В концерта задочно чрез специални видеа участват световноизвестното българско сопрано Соня Йончева и Силви Вартан.

"Традиционното пеене в България е специфично за всеки регион, но в него е заложена силната връзка на българина с природата. Той й се моли, той прави магии за плодородие, той живее в хармония с нея. Природата „диша" в песента, в звуците, в реденето на думите. Родопската песен носи мекотата на Родопите - планината, в която се вярва, че е роден легендарният певец Орфей. Красивата, родопска песен „Излел е Дельо хайдутин" е българското „космическо" послание, избрано сред множество други музикални предложения да представи земната цивилизация. През 1977 г. златната плоча на „Вояджър" отлита и там е и тя, българската песен, съзвучна с Космоса", разказва консултантът на спектакъла доц. д-р Веселка Тончева от БАН.

Прочутите български, женски, оперни гласове ще представи примата на Софийска и Пловдивска опера Таня Иванова и пианистът и композитор Екатерина Николова, която от години живее и работи във Франция.

Таня Иванова е аплодираната не само в България, но и в Европа като Лейди Макбет от "Макбет" на Верди, Елизабет от "Дон Карлос" на Верди, Мими от "Бохеми" на Пучини, а Николова е работила в различни музикални формации като Orchestre Philharmonique de Strasbourg, Orchestre Symphonique de Mulhouse, Opéra National du Rhin, Ensemble Moderne-Francfort, Orchestre.

video: https://www.youtube.com/watch?v=cagrKe64By0