/КРОСС/ „Законът за обществените поръчки започва все повече да прилича на швейцарско сирене. Изключването на оградата по границата от него бе направено в предходния парламент, за да бъде построена тя по-бързо. Тогава, обаче никой не знаеше, че това ще доведе до построяването на едноредова, а не двуредова ограда, завишаване на цените и съмнения за престъпления". Това каза зам.-председателят на ПГ на „БСП за България" Крум Зарков от парламентарната трибуна по време на дебатите за промени в Закона за обществените поръчки.
Той бе категоричен, че БСП не е против границата ни да бъде пазена, но тя може да бъде защитена единствено чрез спазване на законите. Той уточни, че в сегашния текст на Закона за обществените поръчки, и без тази промяна, има всички основания да се правят спешни ремонти и поддръжка, без да се минава през обществена поръчка.
„Има специален текст в закона и наредбата. За да се спази тази наредба, трябва да се мине през Народното събрание. Това, което правите сега, е да освободите Министерския съвет от отговорност и да натоварите с нея областните управители", добави Зарков.
Народният представител бе категоричен, че когато се случи поредният, неизбежен скандал, те ще изгорят като бушони.
„Истинската цел на законопроекта е, не да улесни поддръжката на оградата, а да бъде улеснено прикриването на следи, които са обект на разследване", категоричен бе Крум Зарков .
„Не мога да си представя, че вносителите на Закона за обществените поръчки са изтъкнали като мотив липса на опит в МВР и областните управители да го прилагат. Абсурдно е да има липса на опит на институциите на Република България да спазват и прилагат закона", заяви от своя страна секретарят на ПГ на „БСП за България" Филип Попов.
Той добави, че приблизителната стойност за ремонт на 127 км от оградата на година е 500 хил. лв. и това е без форсмажорните обстоятелства, които не могат да се предвидят.
„Как ще се разпределят тези средства, без да има състезателна процедура. Какви проверки ще се извършват, след като няма да има база за сравнение", попита той.
Филип Попов бе категоричен, че целите на това изменение са поне две - да се прикрият далаверите по построяването на оградата и те да продължат при поръчката.
„Извършено е престъпление и то на високо ниво, защото специализираната прокуратура е образувала досъдебно производство. Има извършена злоупотреба с публични средства", заяви още народният представител.
„Управляващите превръщат народните представители в сапьори, защото за пореден път ни принуждават да търсим и да се предпазваме от взривяването на поредната мина", допълни друг народен представител Иван Иванов. Той заяви, че такава мина е и ЗОП, който по нищо не се различава от сделката с ЧЕЗ.
„Повече от 250 млн. лв. бяха изхарчени по тази ограда и сме на път да създадем една огромна златна дупка. Тази промяна в закона е нищо друго, освен грандиозна кражба", категоричен бе Иван Иванов.