И без Истанбулската конвенция може да се приеме законодателство срещу насилието над жени
Секция: ПОЛИТИКА
28 Февруари 2018 15:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
И без Истанбулската конвенция може да се приеме законодателство срещу насилието над жени

/КРОСС/ „Дори и без ратификация на Истанбулската конвенция на този етап, нищо не пречи на българския парламент и съответно на правителството, да приемат законодателство, което да въведе в българските закони всички изисквания на конвенцията, които засягат борбата с насилието над жени и домашното насилие". Това коментира в интервю за предаването „12+3" председателят на комисията по европейските въпроси в парламента и бивш евродепутат и министър на външните работи Кристиан Вигенин.

„Защо имаше този натиск в началото на януари ние непременно да ратифицираме тази конвенция? Това беше обяснено с голямото желание на ГЕРБ да се борят с това насилие, а в същото време вече два месеца не виждаме движение по нашите законопроекти в тази посока, нито правителството да внася необходимото законодателство", каза още зам.председателя на парламентарната група на БСП.

Вигенин обясни, че с уточняваща декларация към Истанбулската конвенция не могат да бъдат решени спорните въпроси.

„Самата конвенция изрично отбелязва кои са разпоредбите, по които може да има резерви. Такива резерви - правнообвързващи, не може да има по най-спорните въпроси. Тук не бива да бъде подвеждано българското общество, че с една декларация към конвенцията и прератификацията ѝ ние можем да решим тези спорни въпроси", допълни Вигенин.

Според него не става ясно защо, след като официално фокусът на конвенцията е върху насилието над жени, домашното насилие и борбата с тези явления, защо се включват спорни елементи, които дават възможност за нееднозначно тълкуване.
Социалистът смята, че правителството трябва да има по-ясна позиция по отношение на конвенцията.

„Заявленията на премиера не бяха облечени в конкретни действия. Няма изтегляне на самата ратификация. От тази гледна точка, ние бяхме длъжни да алармираме, че този процес формално може да е спрян, но от юридическа гледна точка все още е в парламента и е въпрос на преценка в комисиите, в които тази конвенция е разпределена, е дали да я разгледат или не".