/КРОСС/ Успех за екипа на родната изба е, че грабна високото отличие именно в Германия с вино от немски сорт
Българско вино от немски сорт успя да спечели златен медал на едно от най-големите и престижни винени състезания, провеждащо се в Германия - Mundus Vini. Родното New Bloom от немския сорт Регент грабна златен медал още с дебюта си на международния конкурс. Избата производител - New Bloom Winery си отвоюва и други четири медала - сребро за New Bloom от Дорнфелдер, за Face-to-Face (F2F) Совиньон блан, за F2F Каберне Совиньон и Сира и за розето F2F от Каберне Совиньон и Марселан. Последното спечели само преди дни Златен ритон на Винария за най-добро розе от тазгодишна реколта.
„Щастливи сме, че успяхме да надделеем над такава сериозна конкуренция с немски сорт на немска земя. Вярваме, че тероарът на Тракийска низина, където са всичките ни лозови масиви, отключва невероятен потенциал за създаване на интересни и запомнящи се вина дори и от малко популярни сортове като немските Дорнфелдер и Регент", коментираха от екипа на родната винарна. New Bloom Winery притежава 6000 дка собствени лозови масиви. Те са разположени в най-слънчевата част на Тракия - землищата на селата Найден Герово, Правище и Драгомир.
Собствените лозя позволяват прилагането на строг контрол върху целия производствен процес - от засаждането, отглеждането и брането на гроздето до обработката му в краен продукт. Отглежданите сортове грозде в New Bloom Winery са както популярните Каберне Совиньон, Мерло, Каберне Фран, Сира, Шардоне, Совиньон Блан и Мускат, така и нетрадиционните и нови за страната ни сортове като немските Дорнфелдер, Регент, както и Глера (от който се прави Просеко). Да заложиш именно на консервативните немски Дорнфелдер и Регент още през 2007 г. се оказва смело начинание, което днес дава много успешни резултати. New Bloom Winery са единствените в България, които ги отглеждат и вече присъстват в чист вид или като купаж в сериите F2F (face-to-face) и New Bloom.
В журито на конкурса Mundus Vini участваха 270 международни винени експерти от 44 страни. За шест дни те оцениха 6770 проби от 150 винени дестинации. Mundus Vini е създаден преди 17 години и оттогава досега е един от най-важните винени конкурси в света. Оценяването се прави на база 100-точковата система на Международната организация по лозата и виното (OIV).