Италианските сценарии след парламентарните избори
Секция: ПОЛИТИКА
10 Март 2018 19:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Италианските сценарии след парламентарните избори

/КРОСС/ До два месеца Италия ще има ново правителство, което най-вероятно ще бъде оглавено от лидера на „Лигата" (бившата „Северна лига") Матео Салвини, прогнозира журналистът от агенция АНСА Франческо Бонгара. Ключова роля в предстоящите политически процеси ще има президентът Серджо Матарела, който трябва да намери работеща комбинация от фракциите в новия италиански парламент.

„Убеден съм, че президентът ще съумее да състави кабинет. Всички очакваме това. Даже борсите очакват това и по тази причина фондовите пазари се държаха добре през последната седмица," посочи Бонгара в интервю за предаването „Събота 150". „Бих заложил за дясноцентристко правителство, водено от Салвини и подкрепено чрез вот „въздържали се" от лявоцентристката Демократическа партия", допълни журналистът.

Другият вариант е кабинет на популистите от Движението „Пет звезди", толериран от демократите. Това обаче ще е „политическа смъртна присъда" за тях, смята италианският журналист.

Изборите на 4 март не излъчиха категоричен победител. Движението „Пет звезди" привлече над 32 % от гласовете, но десницата в лицето на „Лигата", „Форца Италия" и „Братята на Италия" събра над 36 %. Кой ще оглави следващия кабинет зависи до голяма степен от Демократическата партия, претърпяла тежко поражение с едва 19 на сто от гласовете.

Като премиер на Италия Салвини „няма да се посвени да стане този, който ще наруши принципа на солидарност в Европа" по въпроса за санкциите, наложени срещу Русия заради украинския конфликт, подчертава Ориета Москатели - главен редактор във външнополитическата редакция на агенция „Askanews".

Отношенията на Италия с партньорите от ЕС няма да са лесни и в случай че начело на страната застане лидерът на „Пет звезди" Луиджи ди Майо. Движението черпи сили от бедния Юг. Поантата в предизборната му кампания бе гарантираният минимален доход. За да изпълни високите очаквания на избирателите си, Ди Майо вероятно ще трябва да увеличи драстично бюджетните разходи, а дефицитът вече е близко до прага на финансовата стабилност, защитаван от Брюксел.

Но твърденията, че Движението „Пет звезди" ще търси противопоставяне с Еврокомисията, са преувеличени, изтъква още Москатели:

„Всъщност те са доста хлъзгави. Трудно е да откриеш у тях ясна линия на поведение към Европа. В самото начало те бяха против, после Луиджи ди Майо започна да говори за Европа като за „наш" дом."